Za oko 46 odsto kompanija najveće ograničenje u poslovanju u oktobru bila je slaba tražnja. Kako je objavljeno u anketi u novom broju cašopisa Makroekonomske analize i trendovi (MAT), niske cene su problem za oko 23 odsto preduzeća, a nedostatak kredita je najveći limit za 13,5 odsto firmi. Sve navedeno pokazuje da je za preko dve trećine kompanija iz domaće industrije veći problem plasman njihovih proizvoda u odnosu na izvore finansiranja i ostale limite, navodi se u Konjukturnom barometru. Rezulatati ankete iz oktobra, na zajedničkom uzorku privatnih i državnih kompanija, ukazuju na niži nivo korišćenja proizvodnih kapaciteta u odnosu na septembar, ali i na oktobar prošle godine. U oktobru se 32,2 odsto kompanija izjasnilo da ima zbirno visok, odnosno previsok nivo potraživanja, čime je zadržan trend poboljšanja ovog pokazatelja u poslednjih godinu dana.
Za oko 46 odsto kompanija najveće ograničenje u poslovanju u oktobru bila je slaba tražnja.
Kako je objavljeno u anketi u novom broju cašopisa Makroekonomske analize i trendovi (MAT), niske cene su problem za oko 23 odsto preduzeća, a nedostatak kredita je najveći limit za 13,5 odsto firmi.
"Sve navedeno pokazuje da je za preko dve trećine kompanija iz domaće industrije veći problem plasman njihovih proizvoda u odnosu na izvore finansiranja i ostale limite", navodi se u Konjukturnom barometru.
Rezulatati ankete iz oktobra, na zajedničkom uzorku privatnih i državnih kompanija, ukazuju na niži nivo korišćenja proizvodnih kapaciteta u odnosu na septembar, ali i na oktobar prošle godine.
U oktobru se 32,2 odsto kompanija izjasnilo da ima zbirno visok, odnosno previsok nivo potraživanja, čime je zadržan trend poboljšanja ovog pokazatelja u poslednjih godinu dana.
Kao primer navodi se da se nakon jeseni 2008. između 40 i 45 odsto kompanija izjavšnjavalo da ima visok, odnosno previsok nivo potraživanja.
Kao pozitivni nalazi iz ankete navodi se i dalji pad inflacionih očekivanja, kao i očekivanog nivoa rizika u poslovanju.