Najbolji poslovni potez u regiji: Zagrebačka berza kupila berzu u Ljubljani

Bez autora
Aug 12 2015

Zagrebačka berza tokom jula ove godine kupila je berzu u Ljubljani, što je po izboru portala Indikator.ba najbolji poslovni potez u proteklom mjesecu u regiji. Analitičari ovog portala prilikom rangiranja poslovnih poteza u minulom mjesecu rukovodili su se time da je manja berza kupila veću s ciljem da zajednički privuku više investirora i povećaju obim trgovine akcijama. Hrvatski investitori imaju značajne investicije u slovenačkim kompanijama što je i Zagrebačku berzu opredijelilo da uđe u ovu transakciju. Njena vrijednost još nije saopštena.

Zagrebačka berza tokom jula ove godine kupila je berzu u Ljubljani, što je po izboru portala Indikator.ba najbolji poslovni potez u proteklom mjesecu u regiji.

Analitičari ovog portala prilikom rangiranja poslovnih poteza u minulom mjesecu rukovodili su se time da je manja berza kupila veću s ciljem da zajednički privuku više investirora i povećaju obim trgovine akcijama.
Hrvatski investitori imaju značajne investicije u slovenačkim kompanijama što je i Zagrebačku berzu opredijelilo da uđe u ovu transakciju. Njena vrijednost još nije saopštena.

U najužoj konkurenciji za najbolji poslovni potez u regiji bila je namjera makedonskog biznismena Svetozara Janevskog, vlasnika vinarije Tikveš da preuzme hrvatski Badel (koji je u problemima) nakon što je prethodno iznajmio najveću punionicu piva u bivšoj Jugoslaviji Beogradsku industriju BIP. Na taj način Janevski bi zaokružioi lanac proizvodnje vina, piva i žestokih pića.

Među desetak poslovnih odluka koje su analizirane i rangirane u toku jula za najbolji poslovni potez konkurisala jer i odluka Vlade Crne Gore da koncesije za istraživanje nafte i gasa u crnogorskom primorju raspodijeli na svih šest kompanija koje su učestvovale na tenderu a sve sa ciljem da tim istraživanjem bude obuhvaćen što veći teritorij i pokrene što više radova.

BiH: Trojni ugovor u autoindustriji

Za razliku od regije za najbolji poslovni potez u julu u Bosni i Hercegovini broj ponuda, odluka, preuzimanja i ulaganja bio je veoma skroman. Najboljim je proglašen trojni ugovor kompanija "Paul Berhart" iz Hamburga (Njemačka), In tajm iz Tešnja i fabrike Famos u Istočnom Sarajevu o osnivanju zajedničkog preduzeća "Mofas". Nova firma proizvodiće radilice, bregaste osovine, glave i blokove motora te klipnjače. Time je Famosova fabrika u zadnji čas izbjegla stečaj, a zaposleni radnici dobili radnu i finansijsku sigurnost.

U najužem izboru za područje BiH našli su se pregovori federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudina Dedića sa potencijalnim investitorima zainteresovanim za pokretanje proizvodnje mesa u velikokladuškom Agrokomercu te ugovor Općine Usora i kompanije Ferretto Group iz Italije o premještanju proizvodnih kapaciteta iz Vicence u Usoru što će omogućiti otvaranje 150 radnih mjesta na linijama za preradu metala.

Evropa: MOL osvojio Sjeverno more

Indikator.ba je i tokom jula analizirao poslovne poteze u Evropi i svijetu a analitičari su se opredijelili da najboljim u Evropi proglasi akviziciju koju je mađarski MOL napravio sa norveškim Ithaca Petroleum Norgea (IPN) čime je udvostručio portfelj za istraživanje nafte i plina. Akvizicijom je preuzeto 14 dozvola za eksploataciju u norveškom epikontinentalnom pojasu. Norveška će, saopšteno je iz MOL-a, u budućnosti postati ključno čvorište za grupu MOL i pomoći da počne proizvoditi u priobalnom pojasu Sjevernog mora.

Tokom jula italijanska Lavazza predala je obavezujuću ponudu za kupnju vodećeg francuskog proizvođača kafe Carte Noire, koji na tamošnjem tržištu ima udjel od 20 posto. Finansijski uvjeti još nisu objavljeni, a prema sporazumu, Lavazza bi stekla tvornicu Carte Noire u Laveruneu. Rečena italijanska kompanija posluje u 90 zemalja u svijetu, a u maloprodaji na talijanskom tržištu drži udio od 45 posto. Lani je zabilježila promet od 1,34 milijarde eura, a kupnjom Carte Noire Francuska bi postala drugo najvažnije tržište za Lavazzu.

Odluka britanskog izdavača Pearson da proda londonski finansijski dnevnik Financial Times (FT) jednoj globalnoj, digitalnoj novinskoj kompaniji, nakon što je u njegovu vlasništvu taj list bio gotovo 60 godina također je bila u najužoj konkurenciji za najbolji potez čija se vrijednost procjenjuje na oko milijardu britanskih funti. Kao potencijalni kupci spomenuti su njemački novinski izdavač Axel Springer i Thomson Reuters.

Svijet: Najbolje američke akvizicije

Među nekoliko zanimljivih akvizicija i dogovorenih poslova u svijetu u prvi plan je izbila odluka američke firme Coty, proizvođača parfema brendova Calvin Klein i Chloe, da za 12,5 milijardi dolara kupi poslovanje diva roba široke potrošnje Procter & Gamblea, odnodsno njegov biznis sa parfemima kozmetikom i preparatima za njegu kose. Zahvaljujući tom najvećem spajanju u kozmetičkoj industriji u novijoj povijesti, Coty će postati najveći svjetski proizvođač parfema, ispred francuskog L'Oreala i treći najveći proizvođač kozmetike iza svog francuskog rivala i Estee Laudera.

Na drugom mjestu je uspjeh Online casino i poker firma 888 koja je konačno dobila bitku za preuzimanje većeg rivala Bwin.party Digital Entertainment ugovorom čija vrijednost u gotovini i dionicama iznosi gotovo 1,4 milijarde dolara. Dvije kompanije saopštile su da dogovor osigurava povećanje zarade u prvoj punoj godini, a dovešće do smanjenja troškova od najmanje 70 miliona dolara godišnje do kraja 2018. uklanjanjem dupliranih troškova, tehnologije i naknada administracije.

Kombinovana grupa će imati prihod veći od milijardu dolara i biti vodeći online kockarski operater u Belgiji, Danskoj, Njemačkoj, Italiji, Španiji i Velikoj Britaniji.

Među izvrsnim poslovima u svijetu izdvaja se i globalizacija u čokoladnoj industriji pri čemu je američkoj kompaniji Cargill uvjetno odobrena 440 miliona dolara vrijedna akvizicija rivalskog proizvođača čokolade za industriju Archer Daniels Midland Co-a (ADM).

Ukupno je tokom jula evidentirano i obrađeno 35 poslovnih poteza

S namjerom da projekt Izbor najboljeg poslovnog poteza dovede na nivo prestižnog analiziranja poslovnih odluka, politika i događaja Indikator.ba je kao stalne konsultante angažovao dr. Fikreta Čauševića, najboljeg bh. ekonomistu na početku trećeg milenija, Igora Gavrana, analitičara Vanjskotrgovinske komore BiH, Marka Čadeža, predsjednika Privredne komore Srbije, mr. Emira Kurtića, višeg asistenta na Katedri za menadžment Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, dr. Marka Beroša, nezavisnog ekonomistu iz Sarajeva, te mr. Dženana Kulovića sa Ekonomskog fakulteta u Zenici.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik