Privredna komora RS uputila je ministru spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirku Šaroviću inicijativu za produženje odluke o privremenoj suspenziji i smanjenju carinskih stopa za uvoz određene robe do kraja 2016. godine. U Privrednoj komori RS istakli su da je primjena ove odluke dala izuzetno dobre rezultate u sektoru proizvodnje obuće. Pojedine firme imale su povećanje naloga od partnera, rast broja zaposlenih i proširenje kapaciteta. Neke od njih su započele i proizvodnju sopstvene robne marke, što je u ovim izuzetno teškim uslovima privređivanja veliki iskorak, kazali su u Privrednoj komori naglašavajući da je veoma važno da odluka bude produžena do kraja godine kako bi preduzeća obezbijedila kontinuitet proizvodnje pod istim uslovima.
Privredna komora RS uputila je ministru spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirku Šaroviću inicijativu za produženje odluke o privremenoj suspenziji i smanjenju carinskih stopa za uvoz određene robe do kraja 2016. godine.
U Privrednoj komori RS istakli su da je primjena ove odluke dala izuzetno dobre rezultate u sektoru proizvodnje obuće.
- Pojedine firme imale su povećanje naloga od partnera, rast broja zaposlenih i proširenje kapaciteta. Neke od njih su započele i proizvodnju sopstvene robne marke, što je u ovim izuzetno teškim uslovima privređivanja veliki iskorak - kazali su u Privrednoj komori naglašavajući da je veoma važno da odluka bude produžena do kraja godine kako bi preduzeća obezbijedila kontinuitet proizvodnje pod istim uslovima.
Odluka o suspenziji carinskih stopa najveći značaj ima za obućarsku i elektroindustriju, jer su visoke carinske stope koje privrednici plaćaju pri uvozu repromaterijala koji nije iz EU izjednačene sa stopama koje se primjenjuju pri uvozu iste robe u EU. Poseban problem imali su obućari koji su prilikom uvoza đonova iz zemalja koje nisu članice EU plaćali carinu od 15 odsto, dok namet za njihove partnere u EU za isti đon iznosi tri odsto.
Tehnički direktor banjalučke Fabrike obuće "Bema" Marinko Umičević kaže da bi ova odluka morala biti trajna, jer proizvođači ne mogu svake godine proživljavati istu neizvjesnost.
- Moramo planirati proizvodnju za pet godina unaprijed, a ne od godine do godine i da zavisimo od toga da li će neko produžiti odluku. Zašto bismo mi plaćali pet puta višu carinu nego naši partneri iz EU kada u BiH nema nijedna fabrika koja se bavi proizvodnjom repromaterijala - kazao je Umičević.
Istakao je da mogu nabaviti repromaterijal i u zemljama zapadne Evrope, ali da je on mnogo skuplji nego na Dalekom istoku.
- Ako kupujemo u Evropi, onda nam ne pomaže ni niža carina. Kada odemo na Daleki istok, onda plaćamo pet puta višu carinu nego naši partneri u EU - istakao je Umičević.
Direktor Fabrike obuće "Sanino" iz Dervente Radovan Pazurević kaže da je nevjerovatno da svake godine moraju moliti da njihov status bude izjednačen sa privrednicima iz EU.
- Apsurd je da proizvođač iz Njemačke pri uvozu đona iz Kine plaća carinu tri odsto, a mi za isti đon plaćamo 15 odsto. Bilo bi logično da je obrnuto, ali nije i zbog toga mi našim partnerima moramo slati opravdanja i izvinjavati im se što je to kod nas tako. Krajnje je vrijeme da se gospoda u Savjetu ministara BiH uozbilji i počne da vodi računa o privredi - kazao je Pazurević.
Domaća proizvodnja
Marinko Umičević je rekao da domaći obućari više ne mogu raditi samo lon poslove, odnosno poslove dorade, već moraju početi da prave svoje cipele.
- "Bema" je počela sa proizvodnjom svojih cipela i planiramo da ih u narednoj godini ponudimo na zapadnom tržištu. Moramo se mnogo ozbiljnije baviti domaćom proizvodnjom. U BiH je 95 odsto obuće iz uvoza, a BiH je peta zemlja u Evropi po izvozu obuće - naglasio je Umičević.