Prvi startapi iz Srbije osvajaju tržište Kine

Bez autora
Feb 24 2021

Tri srpska startapa „B-Fresh“, „ServerBytes“ i „Glober“ pobednici su onlajn takmičenja „Serbia to China” pa će ogromnom kineskom tržištu ponuditi inovativna softverska rešenja i „formulu“ za produžetak svežine namirnica.

Izvršni direktor Nihub-a: Srbija ima razvijene visoke tehnologije, odlične kompanije i inovativni način razmišljanja.

Uz podršku Privredne komore Srbije (PKS) i kineskih partnera, dobili su priliku da se povežu sa investitorima i finansijskim savetnicima, stvaraju i prodaju inovativne proizvode u Kini i nastave dalji rast i razvoj.   Zbog pandemije, prvo će otvoriti virtuelnu kancelariju u okviru Nihub-a, kineskog akceleratora i inovacionog centra za startape iz inostranstva, i dobiti besplatno finansijsko savetovanje.

Kako je Kina najveći svetski izvoznik igara, ovo je prilika za širenje našeg biznisa, navodi Dejan Dimčić, suosnivač kompanije koja pomaže programerima i kompanijama da brže razviju svoje igre korišćenjem samo jedne backend platforme.

Osim logističke podrške Nihub-a važno je i povezivanje sa velikim igračima na polju razvoja igara i potencijalnim investitorima u gejming industriji. „Takmičenja, kao i svaka prilika za predstavljanje startapa, bitan je period u razvoju. To je šansa da se svet upozna sa proizvodom, da dobijete validne kritike i ostvarite nove konekcije i partnerstva“, objašnjava Dimčić.

Kada se steknu uslovi za putovanja i korona virus stavi pod kontrolu, predstavnici tri startapa otputovaće u sedište Nihub-a u Hangžou gde godinu dana mogu besplatno da koriste poslovni prostor u akceleratoru.

Kompanija „B-Fresh Technologies“ pruža inovativna rešenja za produžetak svežine namirnica čime rešavaju problem prehrambenog otpada. „Nadamo se da ćemo uspeti da uspostavimo kontakte sa investitorima, pokrenemo proizvodnju u Kini i nađemo partnere za licenciranje naše tehnologije“, kaže Zorica Branković direktorka kompanije „B-Fresh Technologies“. Proizvodi ove kompanije su biopolimerne emulzije sa antimikrobnim i antioksidativnim svojstvima koje duplo produžavaju rok trajanja hrane.

U kompaniji „Glober“ ne kriju zadovoljstvo i velika očekivanja od saradnje sa kineskim inovativnim centrom. „Naš startap pruža platformu za strateško i operativno upravljanje prodajnim mrežama kompanijama u sektorima poput bankarstva i trgovine“, rekla je Jelena Petković, direktor u „Globeru“.

Domaći startapi prepoznaju probleme na globalnom tržištu i nude univerzalna i  kvalitetna rešenja, ističe Jelena Grubor Stefanović, direktor Predstavništva PKS u Šangaju.

„Kineska vlada uvela je niz podsticajnih mera i opredelila značajna sredstva za ulaganje u preduzetništvo, inovacije i visoke tehnologije. Kancelarija PKS u Šangaju prepoznala je to kao veliku šansu za povezivanje naših inovativnih kompanija sa partnerima u Kini. Srbija ima dobre startape i potencijal da se uspešno postavi na globalnoj tehnološkoj mapi, pa i u drugoj najvećoj ekonomiji sveta“, kaže Grubor Stefanović.

Lukas Rondez, izvršni direktor Nihub-a kaže da su veoma zainteresovani za inovacije u Srbiji. „Iako smo fizički veoma udaljeni, distanca ne postoji jer govorimo istim jezikom inovacija. Otkrili smo da Srbija ima razvijene visoke tehnologije, odlične kompanije i inovativni način razmišljanja. Ovo je samo početak odlične saradnje“, poručuje Rondez. „Drago nam je što će srpske kompanije doći u Kinu, a radujemo se odlasku kineske delegacije u Srbiju“.

Takmičenje „Serbia to China” organizovali su krajem januara PKS i Nihub. Partneri su NTP Beograd, NTP Niš, Poslovni inkubator Novi Sad, ICT HUB VENTURE, NiCAT klaster.


Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik