Udeo "ženskih preduzeća" u ukupnom broju malih i srednjih preduzeća u Srbiji je 31,7 odsto. Skoro polovina osnovanih ženskih biznisa ugasi se nakon izvesnog vremena, a najveći problemi su likvidnost, teži pristup tržištu i lancima dobavljača, ističu iz Udruženja poslovnih žena Srbije. Neke analize pokazuju da žene u preduzetništvo uglavnom "ulaze" iz nužde, stopa gašenja ženskih preduzeća u Srbiji je znatno veća (47 odsto) nego što je to slučaj kod poslova koje pokreću muškarci (38 odsto). Ni ženska preduzeća ne zaobilaze problemi sa likvidnošću koji su prisutni u sektoru malih i srednjih preduzeća, a postoji teškoća pristupa tržištu za žene, lancima dobavljača koji guše male biznise jer ne mogu u dovoljnoj meri da ispune uslove da bi ušle u lanac snabdevanja, objašnjava predsednica Udruženja poslovnih žena Sanja Popović Pantić.
Udeo "ženskih preduzeća" u ukupnom broju malih i srednjih preduzeća u Srbiji je 31,7 odsto. Skoro polovina osnovanih ženskih biznisa ugasi se nakon izvesnog vremena, a najveći problemi su likvidnost, teži pristup tržištu i lancima dobavljača, ističu iz Udruženja poslovnih žena Srbije.
Neke analize pokazuju da žene u preduzetništvo uglavnom "ulaze" iz nužde, stopa gašenja ženskih preduzeća u Srbiji je znatno veća (47 odsto) nego što je to slučaj kod poslova koje pokreću muškarci (38 odsto), prenosi Tanjug.
"Ni ženska preduzeća ne zaobilaze problemi sa likvidnošću koji su prisutni u sektoru malih i srednjih preduzeća, a postoji teškoća pristupa tržištu za žene, lancima dobavljača koji guše male biznise jer ne mogu u dovoljnoj meri da ispune uslove da bi ušle u lanac snabdevanja", objašnjava predsednica Udruženja poslovnih žena Sanja Popović Pantić.
Kako je rekla Tanjugu, potrebne su podsticajne mere kako bi se pomoglo žensko preduzetništvo, poboljšali uslovi finansiranja.
Prema njenim rečima, neophodno je da se institucionalizuje instrument finansiranja, što će u značajnoj meri olakšati opstanak i održivost ženskih preduzeća.
"Važna je održivost ženskih biznisa jer nije samo cilj da podstičemo žene da osnivaju firme pa da se nađu u nebranom grožđu kada dođe do problema plasmana i naplate, već da im se merama omogući da porastu i da budu i same generatori radnih mesta", rekla je Popović Pantić.
Neke analize pokazuju da žene u preduzetništvo ulaze iz nužde (66 odsto) dok 34 odsto njih to čini zbog šanse.
Prema njenim rečima, žene i dalje pokreću posao u sektoru usluga jer je nisko-kapitalan sektor i ne zahteva neka velika ulaganja.
Inače, žene u preduzetništvo "ulaze" između 36 i 55 godina starosti, a u većini slučajeva se nalaze na čelu preduzeća koja upošljavaju manje od 10 zaposlenih.
Oko 57 odsto preduzetnica bilo je zaposleno pre osnivanja sopstvene firme, a 80 odsto preduzetnica radilo je u sektoru u kome posluje njihovo preduzeće.
Kako bi nagradieo žene koje se trude i ulazu u svoje biznise, Udruženje poslovnih žena Srbije organizuje već devetu godinu zaredom izbor najboljih preduzetnica u Srbiji i nagradu "Cvet uspeha za ženu zmaja".
Preduzetnice se mogu prijaviti za jednu od dve kategorije: "najevropskija ženska firma" i "najbolji model zapošljavanja žena", kao i za jednu potkategoriju "samozapošljavanje".
Na konkurs se mogu prijaviti sve poslovne žene u Srbiji koje su vlasnice, ili imaju udela u vlasništvu preduzeća, bez obzira na vrstu delatnosti.