“Frukta trejd” mjerka “Unis”

Bez autora
Mar 16 2022

Prva licitacija na kojoj će imovina derventske fabrike cijevi “Unis” u stečaju biti ponuđena za 20,33 miliona maraka trebalo bi da bude zakazana iduće sedmice, ali bivše radnike koji čekaju zarađene plate ta vijest ne raduje jer, kako kažu, nekadašnjeg giganta odavno mjerka trgovački lanac “Frukta trejd” koje će, kao većinski povjerilac, prvi stati u red za naplatu.

Radnik povjerilac Branko Rauković ispričao je za “Glas Srpske” da se sve radi na način da radnici ostanu bez marke i da nekadašnji privredni gigant Posavine bude dat u bescijenje.

- Nije to jedna fabrika, već tri pogona, fabrika za izradu cijevi, za preradu cijevi, zatim pogon za drvnu preradu. Sva ta imovina procijenjena je na više od 40 miliona, a prodaja kažu po zakonu ide na pola od te cijene i svaka naredna snižava se za deset odsto. Od početka sam protiv te odluke da se imovina prodaje kao cjelina i to sam svima rekao. Većinski povjerilac je lokalno preduzeće “Frukta trejd” koje je otkupilo potraživanja nekih banaka i oni su prvi u redu da se namire. Sve je ovo napravljeno da se tom preduzeću omogući da kupi “Unis” - upozorio je Rauković.

Vlasnik preduzeća “Frukta trejd” Duško Reljić potvrdio je za “Glas” da su zainteresovani za kupovinu imovine “Unisa”.

- Zainteresovani smo, ali ne po ovoj cijeni koja je sada u ponudi. Ako u nekim narednim licitacijama bude niža cijena, da. Nije laž da smo zainteresovani - poručio je Reljić.

“Glas” je ranije pisao da je ovaj trgovački lanac otkupio 31 milion maraka priznatih potraživanja kompanije Heta, čime su postali jedan od daleko najvećih povjerilaca u “Unisu”. Reljić je tada kazao da ovo preduzeće nigdje ništa ne kupuje i da ne namjerava tu pokrenuti proizvodnju.

Iako je prva licitacija za unovčenje imovine nekadašnjeg privrednog giganta već trebalo da bude zakazana, u Okružnom privrednom sudu u Doboju juče je održano još jedno ročište na kome su, prema riječima stečajnog upravnika Laze Đurđevića, utvrdili još neke detalje.

- Donijeli smo novu odluku o prodaji. Izuzeta je jedna parcela na kojoj su izgrađeni stanovi koje su otkupili radnici, pa su oko toga utvrđivani neki detalji. Sad ponovo čekam saglasnost razlučnih povjerilaca na ovu odluku i objavićemo oglas o prodaji – pojasnio je Đurđević.

Problemi u “Unisu” trajali su godinama. Kroz plan finansijskog i operativnog restrukturiranja Fabrike cijevi, koji je usvojen 2017. godine,  trebalo je da dugovanja budu izmirena u narednih deset godina, ali ga uprava preduzeća od početka nije poštovala pa je u veoma kratkom roku propao. Stečaj u tom propalom preduzeću otvoren je 17. decembra 2019. godine.

Akcije u Litvaniji

Branko Rauković je ispričao da je “Unis” vlasnik akcija u jednoj litvanskoj firmi i da se i to pokušava unovčiti.

- Priča se i o nekim akcijama u Njemačkoj. Ogromna je imovina, a i kada sve to unovče radnici od toga neće vidjeti ni fening. Neće ni staž da nam povežu nego moramo moliti Vladu RS da nam uplati staž da bi otišli u penziju - rekao je Rauković.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik