Nema nastavka pregovora za „Galeniku”

Bez autora
Feb 16 2017

Ne možemo da preuzmemo više od 30 miliona evra duga. Ovo je naša poslednja ponuda”. U ove dve rečenice sadržana je suština petomesečnih pregovora sa strateškim partnerom za „Galeniku”. U njima se, istovremeno, nalazi i odgovor na pitanje zašto predstavnici komercijalnih banaka sa britansko-ruskim konzorcijumom „Frontier farma – Petrovarks” nisu našli zajednički jezik. Samo dan pre nego što je Komisija za strateško partnerstvo u „Galenici” objavila da su pregovori propali, predstavnici pet komercijalnih banaka (Unikredit, AIK, Sosijete ženeral, Komercijalne i Erste banke), koji su sedeli sa druge strane pregovaračkog stola, nisu jednoglasno prihvatili ponudu koja je stajala na stolu. Inače, ukupan dug „Galenike” prema komercijalnim bankama, koji nije pokriven garancijom države, iznosi 70 miliona evra. To znači da je britansko-ruski konzorcijum bio spreman da preuzme manje od polovine tog iznosa, što banke nisu htele jednoglasno da prihvate. Jer, nisu svi po istim uslovima i sa istim rokom dali kredite „Galenici“.

Nema nastavka pregovora za „Galeniku”Ne možemo da preuzmemo više od 30 miliona evra duga. Ovo je naša poslednja ponuda”. U ove dve rečenice sadržana je suština petomesečnih pregovora sa strateškim partnerom za „Galeniku”. U njima se, istovremeno, nalazi i odgovor na pitanje zašto predstavnici komercijalnih banaka sa britansko-ruskim konzorcijumom „Frontier farma – Petrovarks” nisu našli zajednički jezik.

Samo dan pre nego što je Komisija za strateško partnerstvo u „Galenici” objavila da su pregovori propali, predstavnici pet komercijalnih banaka (Unikredit, AIK, Sosijete ženeral, Komercijalne i Erste banke), koji su sedeli sa druge strane pregovaračkog stola, nisu jednoglasno prihvatili ponudu koja je stajala na stolu. Inače, ukupan dug „Galenike” prema komercijalnim bankama, koji nije pokriven garancijom države, iznosi 70 miliona evra. To znači da je britansko-ruski konzorcijum bio spreman da preuzme manje od polovine tog iznosa, što banke nisu htele jednoglasno da prihvate. Jer, nisu svi po istim uslovima i sa istim rokom dali kredite „Galenici“.

Ukupni dugovi ove kompanije, inače, iznose 230 miliona dinara, ali je najveći deo (oko 160 miliona) pokriven državnim garancijama, ili se odnosi na neizmirene račune „Galenike” prema državi. Pregovori su se vodili oko 70 miliona evra, a „ Frontier farma – Petrovarks” pristajao je da preuzme najviše 30 miliona.

Veleobrt u ovoj priči nastao je tek kada su pregovori 8. februara proglašeni neuspešnim. Tek tada se prvi put javno saopštenjem oglasio britansko-ruski konzorcijum u kome su istakli da su blizu dogovora za „Galeniku”.

– Skorašnji razvoj događaja u vezi sa mogućim poništavanjem procesa privatizacije „Galenike” neočekivan je i razočaravajući. Uložili smo mnogo vremena, novca i truda tokom poslednjih devet meseci da bismo došli do ove pozne faze u transakciji i veoma smo blizu postizanja sporazuma i sa državom i sa bankama – naveli su u saopštenju.

Međutim, što se države tiče, priča sa britansko-ruskim konzorcijumom završena je 8. februara. Tog datuma istekao je zakonski rok da se potencijalni strateški partner dogovori sa predstavnicima banaka. Nezvanično može da se čuje da su predstavnici ovog konzorcijuma očekivali još jedan (drugi) produžetak rokova.

Kako saznajemo, ministar privrede Goran Knežević sastao se sa predstavnicima banaka i preporučio im da produže ugovor o mirovanju duga koji nije pokriven garancijom za naredni period. Kako navode iz Ministarstva privrede, „postoji interesovanje za drugim modelima privatizacije”.

Ono što, takođe može da se čuje je da stečaj ne dolazi u obzir.

Predstavnici nesuđenog strateškog partnera za „Galeniku” ističu da imaju ambiciozan plan kojim bi se ova kompanija transformisala u vodećeg proizvođača farmaceutskih proizvoda u regionu.

– U prvoj fazi, planiramo da uložimo do 30 miliona evra u poboljšanje kvaliteta, tehnološku modernizaciju i razvoj novih proizvoda, čime bi se omogućilo da „Galenika” obezbedi proizvode visokog kvaliteta, po prihvatljivim cenama, za srpsko tržište. Imamo jake veze sa globalnim farmaceutskim kompanijama, što nameravamo maksimalno da iskoristimo kako bismo proširili asortiman proizvoda „Galenike” i podmirili potrebu za lekovima koji nedostaju. Takođe smo u veoma dobrom položaju da podržimo „Galeniku” u tome da postane vodeći izvoznik na nekoliko većih razvijenih tržišta, kao i tržišta u nastajanju – navode iz britansko-ruskog konzorcijuma i dodaju da se unapred raduju nastavku naših produktivnih razgovora sa Republikom Srbijom.

Nastavka priče sa „Frontier farma – Petrovarksom”, međutim, neće biti. Država je ovim stavila tačku na pregovore koji su trajali više od pet meseci.

Na javnom pozivu za izbor strateškog partnera koji je Vlada Srbije raspisala 1. aprila bilo je predviđeno da potencijalni investitor dokapitalizacijom, odnosno novčanim ulogom, stekne 25 odsto akcija u kompaniji. Taj iznos ne može biti manji od sedam miliona evra. To znači da će, ukoliko britansko-ruski konzorcijum kupi četvrtinu firme, upravljati celom „Galenikom”.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik