Autopilot na (s)ceni

Bez autora
Dec 14 2016

Kada Kina nešto odluči, ona to skoro uvek i sprovede u delo. Zato ako se ostvari namera kineskih vlasti da do 2030. godine čak 40 odsto automobila koji budu prodavani na, inače, najvećem svetskom tržištu vozila, mora da ima električni pogon, ne benzin ili dizel agregat, proizvođačima nafte se crno piše.Namera rukovodstva azijskog džina jeste da njihovi putevi postanu bezbedniji, a da zagađenje izazvano izduvim gasovima putničkih automobila bude znatno manje, navodi se u izveštaju Ministarstva industrije i informacija, i da do 2025. godine 20 odsto automobila koji se kreću kineskim putevima koristi neku vrstu samovozeće tehnologije, dok bi do 2030. oko 40 odsto automobila za pogon koristilo električnu energiju.

Autopilot na (s)ceniKada Kina nešto odluči, ona to skoro uvek i sprovede u delo. Zato ako se ostvari namera kineskih vlasti da do 2030. godine čak 40 odsto automobila koji budu prodavani na, inače, najvećem svetskom tržištu vozila, mora da ima električni pogon, ne benzin ili dizel agregat, proizvođačima nafte se crno piše!

Namera rukovodstva azijskog džina jeste da njihovi putevi postanu bezbedniji, a da zagađenje izazvano izduvim gasovima putničkih automobila bude znatno manje, navodi se u izveštaju Ministarstva industrije i informacija, i da do 2025. godine 20 odsto automobila koji se kreću kineskim putevima koristi neku vrstu samovozeće tehnologije, dok bi do 2030. oko 40 odsto automobila za pogon koristilo električnu energiju.

Kina želi da do 2020. čak polovina automobila u saobraćaju bude opremljena najmanje tehnologijom automatskog kočenja u slučaju opasnosti od sudara. Osim toga, plan je da do 2030. godine 10 odsto vozila na drumovima bude opremljeno autopilotom koji omogućava potpuno autonomnu vožnju bez vozača.

Naravno, ubrzano se radi i na izmeni postojećih zakona koji moraju d omoguće ostvarivanje ovih ciljeva. Na primer, po sadašnjim zakonima u Kini nije dozvoljeno testiranje vozila sa autopilotom.

Zanimljivo je da, trenutno, Kina sva vozila sa alternativnim pogonskim sistemima (hibridi, elektromobili, automobili sa pogonom na vodonik) svrstava u istu grupu. U 2015. kupcima je isporučeno 330.000 automobila koji spadaju u tu kategoriju. Zacrtani plan za 2030. znači da će taj broj biti 15,2 miliona godišnje.

Ideja je da se malolitražna vozila sa SUS motorima zamene sa električnim vozilima a veliki modeli bi dobili odmenu na drumu u vidu vozila sa hibridnom tehnologijom (čisti hibridi i plagin hibridi). Naravno u pripremi je i stimulacija razvoja svetski kod vozača, pre svega izdašnim državnim subvencijama za kupovinu eko-modela.

Jeftini modeli

Kompanija “Reno-Nisan” je nedavno najavila da bi na kineskom tržištu uskoro mogla da plasira jeftin elektromobil koji ne bi imao cenu veću od 8.000 dolara. Slične planove ima i nemački “Folksvagen”, a ne treba sumnjati da i ostali auto-giganti imaju iste namere.

Kina razvija i mrežu elektropunjača koja bi se prostirala širom te zemlje, kao jedan od preduslova za masovniju upotrebu električnih automobila. U planu je da se do 2020. izgradi čak pet miliona mesta za punjenje, dok bi do 2025. taj broj porastao na 25 miliona, a do 2030. na 80 miliona punjača. Trenutno postoji 57.000 javnih lokacija za dopunu elektroautomobila.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik