Da bi sačuvali istorijske građevine od propadanja u Beču je osnovan Fond za očuvanje Starog grada koji finansira konzervaciju i restauraciju istorijskih objekata.Cilj bečkog fonda je čuvanje graditeljskog i arhitektonsko-istorijskog nasleđa grada. Uz finansijsku podršku Grada u visini od 2,5 miliona evra planirana je popravka ukupno 32 objekta. Svakom projektu prethodi višemesečna priprema u saradnji sa vlasnicima zgrada, Ustanovom za zaštitu spomenika, arhitektama, restauratorima kao i brojnim majstorima.
Da bi sačuvali istorijske građevine od propadanja u Beču je osnovan Fond za očuvanje Starog grada koji finansira konzervaciju i restauraciju istorijskih objekata.
Cilj bečkog fonda je čuvanje graditeljskog i arhitektonsko-istorijskog nasleđa grada. Uz finansijsku podršku Grada u visini od 2,5 miliona evra planirana je popravka ukupno 32 objekta.
Svakom projektu prethodi višemesečna priprema u saradnji sa vlasnicima zgrada, Ustanovom za zaštitu spomenika, arhitektama, restauratorima kao i brojnim majstorima.
"Beč je bogat graditeljskim nasleđem. Šetajući kroz gradske opštine nailazi se na istorijske zgrade, crkve i druge graditeljske dragulje. Njih da sačuvamo za buduće generacije, to je naš zadatak", kaže bečki odbornik za kulturu Andreas Mailat-Pokorni.
Jedan od trenutno najvećih projekata u gradu je restauracija bečke Votiv crkve, koja važi za jednu od važnijih neogotskih sakralnih građevina sveta i koja će biti završena 2021. godine. Sanacija kripte Marije Terezije koštaće prema proračunima oko 60.000 evra. Katedrala Sv. Stefana u samom centru Beča dobija godišnju subvenciju za restauraciju od 58.000 evra. Za restauraciju 24 nadgrobna spomenika na Jevrejskom groblju Zegase izdvojeno je 118.000 evra.
Fotografija © Cvijeta Radović