Iako su se pojavili izveštaji o mogućem spajanju kompanija Stellantis i Renault, jasno je da od toga zasad nema ništa.
Stellantis, koji pod svojim okriljem ima čak 14 automobilskih brendova, već je jedan od najvećih igrača u auto-industriji. Renault je takođe značajan, naročito u Evropi, s obzirom na to da poseduje sportski brend Alpine i budžetski Dacia.
Iako su se pojavili izveštaji o mogućem spajanju ova dva giganta, jasno je da od toga zasad nema ništa.
Na skupu "Budućnost automobila" u Londonu, predsednik Stellantisa Džon Elkan izjavio je za Rojters da ta kompanija ne vodi nikakve pregovore o spajanju.
To i nije veliko iznenađenje – Stellantis već ima pune ruke posla. Generalni direktor Karlos Tavareš podneo je ostavku u decembru 2024, a kompanija još nije imenovala naslednika.
Kako piše Automotive News, Antonio Filosa, šef za američko tržište, glavni je kandidat za preuzimanje čelne pozicije, a zvanična objava se očekuje uskoro.
Novi izvršni direktor imaće ozbiljne izazove, jer više brendova u okviru Stellantisa ne beleži željene rezultate.
Chrysler je bleda senka nekadašnje moći, dok povratak nekada čuvene marke Lancia ne ide po planu.
DS Automobiles i dalje ne opravdava uložena sredstva u taj premijum brend, a potpuna elektrifikacija Abartha izaziva zabrinutost za njegovu budućnost. Ukratko – kompanija ima prečih problema od mega-spajanja.
Podsetimo, Stellantis je već nastao iz spajanja dva automoblska giganta – FCA i PSA su se 2021. godine ujedinili u jedan entitet.
Spajanje sa kompanijom Renault značilo bi i zbližavanje brendova Peugeot i Citroen sa dotadašnjim konkurentima.
Teoretski, takav savez mogao bi da dovede i do više evropskih modela na američkom tržištu. Ipak, iako spajanje nije opcija, sportski brend Alpine svakako stiže u Severnu Ameriku do kraja decenije.
Osim toga, Renault je već deo saveza sa kompanijama Nissan i Mitsubishi, što bi dodatno zakomplikovalo potencijalnu saradnju sa Stellantisom.
S obzirom na to da već upravlja velikim brojem brendova u okviru Stellantisa i da se suočava sa padom isporuka od 12% tokom 2024. zbog "privremenog manjka modela", jasno je zašto Elkan odbacuje bilo kakve pregovore.
Sa druge strane, Renault Grupa beleži rast – Renault je u 2024. prodao 1.577.351 vozilo (+1,8%), Dacia 676.340 (+2,7%), a Alpine 4.585 (+5,9%).
Iako priča o spajanju više nije aktuelna, Stellantis i Renault imaju jednu važnu zajedničku brigu: spasavanje malih automobila u Evropi.
Elkan i izvršni direktor Renaulta, Luka de Meo, slažu se da gradski automobili moraju preživeti. Međutim, sve stroži propisi o emisijama štetnih gasova ugrožavaju njihovu isplativost.
Sličnu zabrinutost nedavno su izrazili i iz Volkswagen Grupe. Industrija je već izgubila Ford Fiestu, i to nije kraj ako se zakonodavstvo ne promeni.
Iako je EU nedavno dala proizvođačima dodatno vreme da ispune ciljeve emisije koji stupaju na snagu 2025, ti propisi će biti još oštriji do 2030. godine.
Pet godina kasnije – prodaja novih automobila sa emisijama biće potpuno zabranjena u EU. Barem prema trenutno važećim odlukama...