EU napravila deficit od 43,2 mlrd evra u trgovini istraživačko-razvojnim uslugama

Bez autora
Jun 04 2025

Članice Evropske unije izvezle su istraživačko-razvojne usluge u vrednosti od 59,4 milijarde evra u zemlje van bloka tokom 2023. godine, a uvezle ih u nivou od 102,6 milijardi evra, što je rezultiralo trgovinskim deficitom od 43,2 milijarde evra, objavio je danas Evrostat.

Kancelarija EU zadužena za statistiku navodi da je izvoz pomenutih usluga uvećan za 9,0 odsto u poređenju sa periodom od godinu dana ranije, a za isto vreme je uvoz porastao za 16,6 odsto.

Sjedinjene Američke Države uvezle su 47,3 odsto istraživačko-razvojnih usluga iz Evropske unije celokupnog izvoza u vrdnosti od 28,1 milijardu evra, Švajcarska je bila drugi najveći izvozni partner sa 14,4 odsto udela (8,6 milijardi evra), a sledi Velika Britanija sa 13 odsto (7,7 milijardi evra).

Evropska unija je pomenute usluge, u nivou od 45 odsto, najviše uvozila iz Sjedinjenih Američkih Država (46,2 milijarde evra), a na drugom i trećem mestu su Ujedinjeno Kraljevstvo sa 9,6 odsto (9,8 milijardi evra) i Indija sa 6,4 odsto (6,6 milijardi evra), prenosi Tanjug.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik