Kompanija Google postigla je sa Teksasom preliminarnu nagodbu i pristala da plati 1,375 milijardi dolara zbog kršenja zakona o zaštiti privatnosti.
Državni tužilac Teksasa, Ken Pakston, istakao je da je taj dogovor doneo "istorijsku pobedu" zaštiti prava na privatnost i bezbednost Teksašana.
Dodao je i da je reč o najvećoj nagodbi koju je jedna država postigla protiv "Google" u sličnim parnicama zbog kršenja privatnih podataka, prenosi "Teksas tribjun" (The Texas Tribune).Nagodba se odnosi na dve tužbe koje su obuhvatile tri proizvoda te kompanije, a tiču se navodnog kršenja zakona o zaštiti potrošača u Teksasu, preneo je Rojters.
"U Teksasu, velike tehnološke kompanije nisu iznad zakona. Godinama je Google potajno pratio kretanja ljudi, njihove privatne pretrage, pa čak i glas i geometriju lica kroz svoje proizvode i usluge. Suprotstavio sam se i pobedio", rekao je Pakston.Detalji nagodbe nisu objavljeni, niti je navedeno kako će novac biti iskorišćen.
Dvaput tuženi
Google je saopštio da se nagodba odnosi na navode povezane sa "inkognito" režimom, istorijom lokacije i biometrijskim podacima.
Kompanija nije priznala bilo kakvu odgovornost.
"Ovom nagodbom rešavamo niz starih optužbi, od kojih su mnoge već rešene na drugim mestima, a koje se tiču politika proizvoda koje smo odavno promenili", rekao je portparol kompanije Hose Kastanjeda.
Pakston je tužio Google dvaput tokom 2022. godine.
Takođe je optužio kompaniju da je pratila lokaciju korisnika čak i kada su oni mislili da su tu funkciju isključili, kao i da ih je obmanula u vezi sa privatnošću Incognito režima.
Prema navodima kompanije Google, nagodba ne uključuje obavezu promene proizvoda, a u Pakstonovom saopštenju se ne pominje da li će nagodba primorati tu kompaniju da promenu svoju poslovnu praksu.
Kompanija Meta Platforms, vlasnik Fejsbuka i Instagrama, pristala je prošle godine da plati 1,4 milijarde dolara kako bi rešila slične optužbe koje je takođe podneo Pakston.