Kineske banke na vrhu Forbs liste

Bez autora
May 19 2014

Tri najbolje rangirane firme na ovogodišnjoj Forbsovoj listi najvećih i najuspešnijih su iz Kine. Reč je o banci ICBC (drugu godinu zaredom), Čajna konstrakšn bank (China Construction Bank), na drugom mestu, dok treću poziciju drži kineska poljoprivredna banka (Agricultural Bank of China).Pored prve tri pozicije, Kina drži i deveto mesto na kojoj je Banka Kine, i to prvi put od pokretanja ovog istraživanja, 2003. godine. Lista "Global 2000", koju je uradio ovaj ugledni američki časopis, sadrži najveće i najuspešnije kompanije, rangirane prema veličini prihoda, profita, imovine i tržišne cene.

Kineske banke na vrhu Forbs listeTri najbolje rangirane firme na ovogodišnjoj Forbsovoj listi najvećih i najuspešnijih su iz Kine.

Reč je o banci ICBC (drugu godinu zaredom), Čajna konstrakšn bank (China Construction Bank), na drugom mestu, dok treću poziciju drži kineska poljoprivredna banka (Agricultural Bank of China).

Pored prve tri pozicije, Kina drži i deveto mesto na kojoj je Banka Kine, i to prvi put od pokretanja ovog istraživanja, 2003. godine.

Lista "Global 2000", koju je uradio ovaj ugledni američki časopis, sadrži najveće i najuspešnije kompanije, rangirane prema veličini prihoda, profita, imovine i tržišne cene, preneo je regionalni portal Seebiz.

Ove godine lista sadrži kompanije iz 62 države. Ukupan prihod firmi sa te liste iznosi 38 biliona dolara, profit tri biliona, dok je ukupna imovina vredna 161 biliona dolara. Ukupna tržišna vrednost iznosi 44 biliona dolara. Ove kompanije zajedno zapošljavaju 90 miliona ljudi.

Firme iz SAD drže ostatak liste 10 najboljih. Berkšir Hatavej (Berkshire Hathaway) i Vels Fargo (Wells Fargo) popele su se za četiri mesta u odnosu na prošlu godinu, kompaniju "J.P. Morgan" potisnula je sa trećeg na četvrto mesto kineska poljoprivredna banka, a evropske grupacije Rojal Dač šel (Royal Dutch Shell) i HBSC Holding su ispale s liste 10 najboljih. Rojal Dač se nalazi na jedanaestom, a HBSC na četrnaestom mestu.

Od ukupno 2000 rangiranih firmi, najviše je onih iz SAD - 564. Slede Japan sa 225 firmi i Kina sa 207 kompanija. Ove godine na listi debituju dve države, Mauricijus i Togo, kao i 179 novih firmi.

Otkad je Forbs krenuo s listom najboljih kompanija, 2003. godine, dinamika odnosa između Zapada i Istoka se drastično menja. Azija je sigurno zauzela vodeću poziciju sa 674 firme na listi, što na drugo mesto pozicionira Severnu Ameriku sa 629, a Evropu na treće sa 506 kompanija.

Kako se navodi u istraživanju, pre 11 godina situacija je bila znatno drugačija, Severna Amerika je imala 50 odsto više firmi na listi najvećih u odnosu na Aziju. Bliski istok i Južna Amerika u poslednjih 10 godina beleže zavidan rast, a i afričke države se polako pojavljuju na popisu, ove ih godine ima ukupno sedam.

Kada se posmatra tržišna vrednost kao glavni parametar, Epl je na samom vrhu (a na ukupnoj listi drži 15. mesto), slede Ekson mobajl, Gugl, Majkrosoft i Berkšir hatavej.

Volmart (WalMart) i dalje drži prvu poziciju među trgovcima, uprkos padu profita. Firme Fani Mei (Fannie MAE) i "Fredi Mek" (Freddie Mac), koje su preživele finansijsku krizu, napokon se isplate svojim investitorima. One drže prve dve pozicije najprofitabilnijih kompanija.

Najveće skokove u poziciji beleži Hjulit-Pakard (Hewlett-Packard), s prošlogodišnjeg 438. na 80. mesto, dok se kompanija Liberti media (Liberty Media) popela za 440 mesta i sada se nalazi na 651. poziciji. Fejsbuk je skočio sa 561. na 510. mesto.

Godina, ipak, nije svima bila uspešna. Kineska firma Sani hevi industris (Sany Heavy Industries), najveći proizvođač građevinske opreme te zemlje, pala je sa 851. na 1398. poziciju zbog usporavanja rasta rasta kineske ekonomije.

Britanski lanaci supermarketa Tesko (Tesco) i Morison sjupermarkits (Morrison Supermarkets) su krenuli u ozbiljnu borbu za tržište i tako međusobno smanjili profite.

Kanadska firma Barik gold (Barrick Gold) se zbog pada cene zlata spustila za 112 mesta.

U zaključku ove studije ističe se da najnovijom listom dominiraju banke, koje zauzimaju ukupno 67 mesta. Slede firme koje se bave naftom, osiguranjem i uslugama. Četiri sektora zabeležila su rast tržišne vrednosti za više od 30 odsto, ove godine, i to avio-sektor i odbrana (36 odsto), IT sektor (35 odsto), bela tehnika (35 odsto) i uslužne delatnosti, poput hotela i restorana.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik