U Australiji je počeo da se primenjuje zakon koji obavezuje oko 300 najvećih zagađivača da plaćaju 24 dolara po toni proizvedenog gasa koji izaziva efekat staklene bašte. Austrlijska vlada tvrdi da je porez na emisiju ugljen-dioksida neophodan za ispunjavanje obaveza u sprečavanju klimatskih promena.Zakonu o čistoj energiji dugo se protivila opozicija, tvrdeći da je skup i nepotreban i da će oporezivanje zagadjivača za posledicu imati otpuštanja i poskupljenja.
U Australiji je počeo da se primenjuje zakon koji obavezuje oko 300 najvećih zagađivača da plaćaju 24 dolara po toni proizvedenog gasa koji izaziva efekat staklene bašte.
Austrlijska vlada tvrdi da je porez na emisiju ugljen-dioksida neophodan za ispunjavanje obaveza u sprečavanju klimatskih promena.
Zakonu o čistoj energiji dugo se protivila opozicija, tvrdeći da je skup i nepotreban i da će oporezivanje zagadjivača za posledicu imati otpuštanja i poskupljenja. Predstavnici opozicije su obećali da će ukinuti zakon ako pobede na narednim izborima, planiranih za sledeću godinu.
U razvijenom svetu, Australija je zemlja sa najvećom emisijom gasova po stanovniku, ali zbog relativno male populacije, čini 1,5 odsto emisije gasova na svetskom nivou.
Porez na emisiju gasova u zemljama Evropske unije kreće se od 8,7 do 12,6 dolara po toni ugljen-dioksida. Porez će najviše pogoditi rudarsku industriju, aviokompanije, čeličane i energetske kompanije.
Premijerka Džulija Gilard tvrdi da je to jedini realan način da Australija ispuni ciljeve, a da će zaposlenima sa malim platama gubitak biti nadoknađen.
Vlada se nada i da će zakon podstaći inovacije u oblasti obnovljive energije i smanjiti zavisnost zemlje od fosilnih goriva.