Vozači u Srbiji ni početkom ove godine nisu imali sreće. Umesto da i oni profitiraju kao i mnogi potrošači u susednim zemljama, a sve zbog osetnog pada cene sirove nafte na svetskom tržištu, potrošači će i dalje točiti gorivo po cenama koje su važile krajem 2015. Litar benzina prodaje se za 129,94 dinara, evrodizela 130,94, a auto-gasa ispod 70 dinara. Razlog za to je povećanje akcize od 1. januara za oko 4,80 dinara s PDV-om po litru goriva. Da toga nije bilo, gorivo bi se danas prodavalo ispod jednog evra. Rast akciza odneo je moguće uštede od pada cene benzina i dizela na svetskim berzama, tako da na benzinskim stanicama nisu zabeležene značajnije promene cena, zbog čega potrošači u Srbiji, bar u ovih prvih petnaestak dana, nisu osetili efekat pada cena na međunarodnom tržištu sirove nafte na oko 30 dolara za barel.
Vozači u Srbiji ni početkom ove godine nisu imali sreće. Umesto da i oni profitiraju kao i mnogi potrošači u susednim zemljama, a sve zbog osetnog pada cene sirove nafte na svetskom tržištu, potrošači će i dalje točiti gorivo po cenama koje su važile krajem 2015. Litar benzina prodaje se za 129,94 dinara, evrodizela 130,94, a auto-gasa ispod 70 dinara.
Razlog za to je povećanje akcize od 1. januara za oko 4,80 dinara s PDV-om po litru goriva. Da toga nije bilo, gorivo bi se danas prodavalo ispod jednog evra, pokazuje poslednja analiza Udruženja naftnih kompanija Srbije.
– Rast akciza odneo je moguće uštede od pada cene benzina i dizela na svetskim berzama, tako da na benzinskim stanicama nisu zabeležene značajnije promene cena, zbog čega potrošači u Srbiji, bar u ovih prvih petnaestak dana, nisu osetili efekat pada cena na međunarodnom tržištu sirove nafte na oko 30 dolara za barel, kaže Tomislav Mićović, sekretar ovog udruženja.
Dobro je, s druge strane, što nije došlo ni do poskupljenja goriva za iznos akciza, kaže on i dodaje da ta dažbina, PDV i naknada za obavezne rezerve sada čine oko 60 odsto maloprodajne cene benzina i dizela i oko 51 procenat kod auto-gasa.
Od svakog litra benzina državi pripada 76,76 dinara, od evrodizela 78,41, a od TNG-a 35,52 dinara. Od juna do danas benzin je u Srbiji pojeftinio za 14,6, dizel za 18,3, a TNG za 6,1 dinar.
Mićović podseća da je ovo treći put zaredom da se za novu godinu akciza na dizel povećava za četiri dinara tako da se na uporednoj listi cena zemalja regiona, Srbija popela za nekoliko stepenica više.
– Prosečna maloprodajna cena dizela veća je samo u Grčkoj i Albaniji. Kao zemlje sa najmanjim državnim zahvatanjem i ujedno najnižim cenama i benzina i dizela i TNG-a, na dnu liste su Bosna i Hercegovina i Makedonija, kaže Mićović.
Nažalost, dodaje on, potvrđuje se pretpostavka Udruženja, da će zbog porasta akciza, pre svega na dizel, Srbija zapravo izgubiti jedan deo fiskalnih prihoda, jer će sve više potrošača pogotovo u pograničnim mestima ići za gorivo u BiH ili Makedoniju.
Pojavili su se i prekogranični „distributeri” koji danas nude gorivo u mestima koja su i 100 kilometara udaljena od granice. Pad prometa na gotovo svim benzinskim stanicama u zapadnoj i južnoj Srbiji, dovodi u pitanje njihov opstanak. Zbog toga uskoro može biti ugrožena i bezbednost snabdevanja gorivom i opstanak brojnih radnih mesta zaposlenih u ovim objektima, upozoravaju iz Udruženja.
Upitan kada bi vozači mogli da očekuju da toče gorivo u Srbiji po ceni ispod jednog evra, kao recimo u Austriji ili BiH još pre kraja prošle godine, Mićović kaže, da će to biti relativno brzo, s obzirom na to da se očekuje dalji pad cene sirove nafte i do 22 dolara za barel.
– Uz najavljeni pad cene nafte, što će na berzama usloviti i pojeftinjenje benzina i dizela, uz stabilan kurs evra i dolara srpski vozači će sigurno moći da računaju na dalja pojeftinjenja goriva. Samo da ne bude nekih nepredviđenih iznenađenja, kaže Mićović.
Interesantno je, međutim, da je prodaja goriva u Srbiji za 11 meseci prošle godine porasla za oko pet odsto upravo zbog pada cena. To je, kako se procenjuje, veliki pomak i veliki uspeh za našu naftnu industriju. Ovo je tim interesantnije, ako se zna da je srpsko tržište poslednjih godina ili stagniralo ili beležilo pad potrošnje goriva, kaže Mićović.