Antić: Novi tarifni sistem potrebniji od izmene cene struje

Bez autora
Aug 07 2014

Ministar energetike Aleksandar Antić izjavio je danas da je važno da se u narednom periodu napravi novi tarifni sistem koji će podstaći štednju struje i da će to ministarstvo insistirati da onima koji štede i pripadaju socijalno ugroženim kategorijama stanovništva ne bude uvećana cena. Antić je, u izjavi novinarima prilikom obilaska kopa Veliki Crljeni gde je pokrenuta proizvodnja uglja, da Srbija ima određene obaveze koje je preuzela na putu evropskih integracija među kojima je i obaveza modeliranja cene u skladu sa opravdanim troškovima proizvodnje električne energije. Ministar je rekao da u Srbiji postoji nezavisno regulatorno telo - Agencija za energetiku, koja analizira sve parametre u vezi sa eventualnim poskupljenjem cene struje.

Antić: Novi tarifni sistem potrebniji od izmene cene strujeMinistar energetike Aleksandar Antić izjavio je danas da je važno da se u narednom periodu napravi novi tarifni sistem koji će podstaći štednju struje i da će to ministarstvo insistirati da onima koji štede i pripadaju socijalno ugroženim kategorijama stanovništva ne bude uvećana cena.

Antić je, u izjavi novinarima prilikom obilaska kopa Veliki Crljeni gde je pokrenuta proizvodnja uglja, da Srbija ima određene obaveze koje je preuzela na putu evropskih integracija među kojima je i obaveza modeliranja cene u skladu sa opravdanim troškovima proizvodnje električne energije.

Ministar je rekao da u Srbiji postoji nezavisno regulatorno telo - Agencija za energetiku, koja analizira sve parametre u vezi sa eventualnim poskupljenjem cene struje.

„Sve brojke su na stolu, rade se analize i ne mogu danas da izađem sa bilo kakvom pretpostavkom, ali ono na čemu će ministarstvo insistirati jeste da ukoliko ljudi štede i ako pripadaju socijalno ugroženim kategorijama za bilo kakvim režimom mera njihova cena struje ne bude ugrožena”, poručio je Antić.

On je kazao da je zbog toga u ovom trenutku važnije od same cene struje da se napravi tarifni sistem koji će stimulisati građane da štede i racionalnije koriste struju.

Antić je pozvao sve građane koji planiraju tokom ove zime da se greju na struju da razmisle o alternativnom načinu grejanja.

On je rekao da Srbija trenutno ima najjeftiniju cenu struje u Evropi, a da je sa druge strane najmanje rentabilno grejanje na struju i da to naš sistem više ne može da izdrži.

Antić je izrazio očekivanje da će ministarstvo energetike napraviti iskorak u cilju promene trenutne situacije.

U Velikim Crljenima pokrenuta proizvodnja uglja

U Rudarskom basenu Kolubara na kopu Veliki Crljeni, koji je bio poplavljen u maju, pokrenuta je danas proizvodnja uglja, a ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić je najavio da će prve količine uglja tokom vikenda krenuti za termoelektranu „Nikola Tesla” (TENT) u Obrenovcu.

Ministar je rekao da je proizvodnja na kopu Veliki Crljeni pokrenuta u količini od 20.000 tona dnevno, pedesetak dana pre roka i da je zahvaljujući tome napravljena ušteda struje u vrednosti oko 30 miliona evra, što znači da za toliko nećemo morati da uvozimo struju tokom zime.

Reč je o trećem kopu koji je pokrenut u Kolubari nakon majskih poplava - polja B i D i danas Veliki Crljeni, gde će se proizvoditi 20.000 tona uglja dnevno.

„Ovde je krajem maja bilo jezero i prvobitni optimistični plan je bio da se voda ispumpa do 1. oktobra a kasnije do 1. septembra”, precizirao je Antić u izjavi novinarima.

Kop Veliki Crljeni je poplavljen 15. maja, sa oko 27 miliona kubika vode a do sada je ispumpano 22 miliona kubika.

Antić je izrazio očekivanje da će polje Tamnava zapad u RB Kolubara biti pokrenuto do kraja godine i da ćemo imati dovoljno struje iz domaćih izvora posebno kada zima bude najoštrija. On je kazao da ipak Ministarstvo priprema dva scenarija za uvoz struje tokom zime, jedan je od evropskih zemalja, a drugi od zemalja iz okruženja.

Govoreći o kopu Tamnava zapad, Antić je rekao da je još nekoliko dana ostalo da se podnesu ponude na tenderu za izbor neke renomirane svetske kompanije, koja će ispumpati vodu i da di do polovine avgusta, trebalo da imamo izvođača za taj posao.

Prema njegovim rečima, tenutno se ispumpava voda sa kopova sa našim pumpama, dodajući da će kompanija koja bude izabrana, ispumpavati između 20 i 30 kubika vode u sekundi.

Kop Tamnava zapad je poplavljen sa oko 210 miliona kubika vode, što je poređenja radi, više nego što Vlasinsko jezero ima vode, odnosno 160 miliona kubika.

Na pitanje kada će biti ispumpana voda sa kopa Drmno u Kostolcu, Antić je rekao da je taj kop poplavljen sa milion kubika vode i da bi ispumpavaje trebalo da bude završeno do septembra.

Sada je na kopu Veliki Crljeni u toku eksperimentalna faza proizvodnje i ugalj se skladišti na deponiju Kalenić. Očekuje se da tokom vikenda počne snabdevanje TENT-a u Obrenovcu sa tim ugljem.

Direktor RB Kolubara Milorad Grčić je rekao da je Kolubara do sada proizvodila 45.000 tona lignita dnevno a da sada proizvodi 65.000 tona, što je skoro 80 odsto proizvodnje u odnosu na plan i izrazio očekivanje da će uskoro biti pokrenut kop Tamnava zapad. Na tok kopu se sada ispumpava 10 kubika vode u sekundi.

RB Kolubara je pre poplava proizvodio 90.000 tona dnevno, odnosno 30 miliona tona godišnje. Kop Veliki Crljeni ima najkvalitetniji ugalj u Kolubari.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik