Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Aleksandar Seničić rekao je da Srbija ima mnogo toga da ponudi, od tokova Dunava i Save, Srebrnog i Borskog jezera do doline Dunava u okolini Kladova. Srpski turisti potroše skoro milijardu evra u letnjoj sezoni i vole da se odmaraju na moru. Najviše novca ostavimo Grcima. Tek svaka četvrta osoba u turističkoj agenciji traži polupansion. Država planira da Srbiju učini turistički atraktivnijom, ne samo za stranog, već i za domaćeg gosta. Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Aleksandar Seničić kaže da Srbija ima mnogo toga da ponudi, tokovima reka Dunava i Save, jer su uređene obale, zatim Srebrno jezero i Borsko jezereo, gde postoje dobri objekti i gde se možete lepo odmoriti sa manje para nego u iniostranstvu. Pomenuo je i dolinu Dunava u okolini Kladova.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Aleksandar Seničić rekao je za RTS da Srbija ima mnogo toga da ponudi, od tokova Dunava i Save, Srebrnog i Borskog jezera do doline Dunava u okolini Kladova.
Srpski turisti potroše skoro milijardu evra u letnjoj sezoni i vole da se odmaraju na moru. Najviše novca ostavimo Grcima. Tek svaka četvrta osoba u turističkoj agenciji traži polupansion.
Država planira da Srbiju učini turistički atraktivnijom, ne samo za stranog, već i za domaćeg gosta.
Gostujući u Dnevniku RTS-a, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Aleksandar Seničić kaže da Srbija ima mnogo toga da ponudi, tokovima reka Dunava i Save, jer su uređene obale, zatim Srebrno jezero i Borsko jezereo, gde postoje dobri objekti i gde se možete lepo odmoriti sa manje para nego u iniostranstvu. Pomenuo je i dolinu Dunava u okolini Kladova.
"Ono što je bitno da kažemo da turističke destinacije na planinama dobro rade u toku letnje sezone i banje koje su u najvećoj meri neiskorišćene kao turistički kapacitet kad govorimo o turizmu Srbije", kaže Seničić.
Govoreći o tome kako unaprediti aranžame da novac koji je domaći turista nameravao da potroši na putovanje ostavi u Srbiji, Seničić kaže da se time ozbiljno bave kroz rad agencija koje se bave domaćom turističkom ponudom.
"Nekoliko je problema zbog kojih agencije ne prepoznaju taj deo posla kao osnovni posao kojim bi trebalo da se bave jer u zakonskoj regulativi tu mogućnost organizovanja takvih izleta imaju i razne sindikalne organizacije, planinarska i ostala društva koja nisu licencirana za obavljanje poslova turističkih agencija, samim tim njihovi troškovi poslovanja su manji i daleko su konkurentniji na samom tržištu sa cenama izleta", objasnio je Seničić.
"Agencije koje se ozbiljno bave receptivom imaju sigurne polaske jednodnevnih izleta i siguran sam da će gosti, koji žele da preko turističih agencija u pravom turističkom programu, uspeti da nađu preko tih agencija sigurne polaske za jednodnevne obilaske u Srbiji", rekao je Seničić.
Kada je reč o srpskim banjama, koje su veliki potencijal za turizam Srbije, Seničić kaže da se mora uraditi zakonska regulativa, mora se prići vrlo ozbiljno privatizaciji banja da bismo doveli banje na onaj nivo na kojem se nalaze banje u okruženju.
"Ono što raduje je da poslednjih godina banje prepoznaju delimično te svoje kapacitete i mogućnosti za razvitak i kroz razne kulturne manifestacije privlače sve veći broj gostiju. Dobar primer je u Vrnjačkoj Banji gde su poslednjih par godina filmski festival i ostale kulturne manifestacije doveli veliki broj mladih gostiju što je zadovoljstvo svih nas", rekao je Seničić.
Prema njegovim rečima, poslednje dve godine ima problema sa đačkim i omladinskim turizmom pad se meri procentom većim od 50 odsto, jer zakoni od prošle godine - Zakon o javnim nabavkama i Zakon o rokovima plaćanja su tu oblast potpuno skrajnuli u drugi plan.
"Sve manji broj direktora škola se odlučuje da organizuje đačke ekskurzije i nastavu u prirodi, što dovodi do ivice egzistencije veliki broj objekata u Srbiji. Dakle, umesto da unapređujemo turizam mi ga vraćamo desetak godina unazad. Nadamo se da ćemo u nekom najskorijem vremenskom periodu prevazići ove zakonske probleme i naći pozitivno rešenje i pomoći turističkoj privredi da ide napred", rekao je Seničić.
Prema njegovim rečima, početkom ove godine u predprodaji aranžmana su očekivali da ova sezona bude za nijansu bolja nego prošla, ali zbog poplava smanjena je tražnja na samom tržištu i to će do kraja sezone uzrokovati i manji broj prodatih turističkih aranžmana nego ranijih godina.
Seničić kaže da je destinacija broj jedan Grčka, a zatim Turska i Španija i da je ovogodišnji trend pad autobuskog u odnosu na avionski saobraćaj. On kaže da se uplaćuju eftiniji smeštajni kapacitetni nego ranije.
"Guča se zadnjih godina dobro pozicionira kada je reč o Evropi, a uz sve one institucije koje se bave promocijim Srbije, pokušava se da se Guča promoviše i zemljama trećeg sveta", zaključio je Seničić.