Srbija je izgubila skoro 1,5 milijardi, odnosno pet odsto bruto domaćeg proizvoda ostvarenog u prošloj godini zbog povlačenja kapitala stranih banaka iz regiona. To je pokazalo istraživanje Druge bečke inicijative koju čine MMF, EBRD, EIB, Svetska banka i Evropska komisija. Srbija spada u zemlje u kojima je došlo do značajnog povlačenja novca u celoj prošloj godini, ali došlo je do blagog oporavka u poslednjem kvartalu, što se verovatno nastavlja i na početku ove godine. Ono je manje nego u drugim zemljama, dok se snažno povlačenje novca iz Slovenije, Mađarske i Hrvatske, Letonije i Litvanije nastavlja. Povlačenje kapitala banaka za direktnu posledicu imalo je gubitak oko pet odsto BDP. Ako se ima u vidu da je u 2012. godini kod nas ostvaren domaći bruto proizvod od 29,7 milijardi evra, računica je jasna, skoro 1,5 milijardi evra je gubitak. U Srbiji nije problem što banke povlače novac, jer njega ima dovoljno za kreditiranje. Problem je što nema projekata koje bi mogle da finansiraju i što je zaustavljen investicioni ciklus.
Srbija je izgubila skoro 1,5 milijardi, odnosno pet odsto bruto domaćeg proizvoda ostvarenog u prošloj godini zbog povlačenja kapitala stranih banaka iz regiona.
To je pokazalo istraživanje Druge bečke inicijative koju čine MMF, EBRD, EIB, Svetska banka i Evropska komisija, piše Blic.
"Srbija spada u zemlje u kojima je došlo do značajnog povlačenja novca u celoj prošloj godini, ali došlo je do blagog oporavka u poslednjem kvartalu, što se verovatno nastavlja i na početku ove godine. Ono je manje nego u drugim zemljama, dok se snažno povlačenje novca iz Slovenije, Mađarske i Hrvatske, Letonije i Litvanije nastavlja", rekao je za ovaj list ekonomista Vladimir Gligorov.
Povlačenje kapitala banaka za direktnu posledicu imalo je gubitak oko pet odsto BDP. Ako se ima u vidu da je u 2012. godini kod nas ostvaren domaći bruto proizvod od 29,7 milijardi evra, računica je jasna, skoro 1,5 milijardi evra je gubitak.
Slavko Carić, predsednik Izvršnog odbora Erste banke, kaže da u Srbiji nije problem što banke povlače novac, jer njega ima dovoljno za kreditiranje.
"Problem je što nema projekata koje bi mogle da finansiraju i što je zaustavljen investicioni ciklus", rekao je Carić.