Banke obaraju cenu keš kredita

Bez autora
Jun 08 2015

Većina banaka u Srbiji smanjila je cenu gotovinskih zajmova u dinarima u ovoj godini. Kamata na keš kredite krajem decembra i početkom januara kretala se od 20 do 28 odsto, a sada u proseku iznosi 18,2 odsto. Pojeftinjenju dinarskih pozajmica doprinelo je obaranje osnovne kamate Narodne banke Srbije, niža inflacija, ali i sve manja mogućnost građana da se zadužuju i da vraćaju uzete zajmove. Bankari su, inače, poseban akcenat su stavili na kratkoročne gotovinske zajmove jer se najviše traže, a kamata im je bila previsoka. Na ovom zajmu banke su se tokom ove godine gotovo takmičile koja će ponuditi nižu kamatu i bolje uslove. Tako se sada za uzetih 100.000 dinara za 12 meseci vrati malo više od 7.000 dinara. Kada su u pitanju keš pozajmice na duži rok, odnosno tri, pet ili devet godina kamata je znatno veća. Banke se reklamiraju sa nominalnom kamatom od čak 15 odsto, ali kada se obračunaju prateći troškovi ona nikada nije ispod 18 odsto...

Većina banaka u Srbiji smanjila je cenu gotovinskih zajmova u dinarima u ovoj godini. Kamata na keš kredite krajem decembra i početkom januara kretala se od 20 do 28 odsto, a sada u proseku iznosi 18,2 odsto. Pojeftinjenju dinarskih pozajmica doprinelo je obaranje osnovne kamate Narodne banke Srbije, niža inflacija, ali i sve manja mogućnost građana da se zadužuju i da vraćaju uzete zajmove.

Bankari su, inače, poseban akcenat su stavili na kratkoročne gotovinske zajmove jer se najviše traže, a kamata im je bila previsoka. Na ovom zajmu banke su se tokom ove godine gotovo takmičile koja će ponuditi nižu kamatu i bolje uslove. Tako se sada za uzetih 100.000 dinara za 12 meseci vrati malo više od 7.000 dinara. Kada su u pitanju keš pozajmice na duži rok, odnosno tri, pet ili devet godina kamata je znatno veća. Banke se reklamiraju sa nominalnom kamatom od čak 15 odsto, ali kada se obračunaju prateći troškovi ona nikada nije ispod 18 odsto.

- To je previše s obzirom da je referentna kamata NBS od koje najviše zavisi cena dinarskog kredita sada 6,50 odsto - ističe Mlađan Kovačević, ekonomista. - To znači da najveći deo procenata odlazi na bankarsku maržu. Ako se uporedimo sa kamatama u okruženju, naše banke zaračunavaju duplo veću cenu. Uz to obrada i ostali prateći troškovi su takođe skuplji kod nas nego u Hrvastkoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori... Ima banaka koje kod nas naplaćuju obradu kredita od tri odsto. To znači ako bi neko uzeo milion dinara, morao bi samo za ovu stavku da izdvoji 30.000 dinara!

Prema rečima Kovačevića, banke u Srbiji bi morale značajnije da smanje kamate na zajmove građanima. Vreme velikog bogaćenja na astronomskim kamatama je prošlo. Stanovništvo će sve teže da se zadužuje i da vraća već uzete pozajmice.

- Lakše će svako da otplati bilo koji kredit, ako ima povoljniju kamatu - kaže Kovačević. - To je bolje i za banku i za klijenta. Bankari će doći do svog novca uz manju, ali sigurnu zaradu.

Štednja
Bankari, inače, nasatavljaju da obaraju kamatu i na depozite građana i dinarske i devizne. Tako je prosečna kamata na uloge oročene na godinu dana u evropskoj valuti 1,3 odsto, a na dinare šest odsto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik