Bankama se, čini se, ne žuri mnogo da primene preporuku Vlade Srbije o reprogramu dugova preduzeća. Iako su sve one deklarativno podržale takav stav, u primeni su, međutim, vrlo oprezne. Reprogram je opravdan samo kada za to postoji ekonomski razlog i kada se time može poboljšati finansijski položaj, kod njih zaduženih preduzeća. Koliko je reprogram dugova za privredu teže sprovodljiv nego za građane, vidi se i po tome što je od ideje vlade o odlaganju plaćanja ovih obaveza do same preporuke prošlo duplo više vremena nego u slučaju građanstva. Inače, vlada je bankama preporučila da preduzećima, koja u izvršavanju obaveza ne kasne više od 90 dana, odobre period mirovanja otplate duga od godinu dana i da im za toliko produže rok otplate. Tokom grejs perioda preduzeća bi plaćala samo kamatu. I NBS je propratila ovu preporuku odlukom o drugačijoj klasifikaciji bankarskih plasmana tako da se smanje izdvajanja banaka za obavezne rezerve u slučaju reprograma kredita privredi.
Bankama se, čini se, ne žuri mnogo da primene preporuku Vlade Srbije o reprogramu dugova preduzeća.
Iako su sve one deklarativno podržale takav stav, u primeni su, međutim, vrlo oprezne. Kažu da je reprogram opravdan samo kada za to postoji ekonomski razlog i kada se time može poboljšati finansijski položaj, kod njih zaduženih preduzeća. Koliko je reprogram dugova za privredu teže sprovodljiv nego za građane, vidi se i po tome što je od ideje vlade o odlaganju plaćanja ovih obaveza do same preporuke prošlo duplo više vremena nego u slučaju građanstva.
Inače, vlada je bankama preporučila da preduzećima, koja u izvršavanju obaveza ne kasne više od 90 dana, odobre period mirovanja otplate duga od godinu dana i da im za toliko produže rok otplate. Tokom grejs perioda preduzeća bi plaćala samo kamatu. I NBS je propratila ovu preporuku odlukom o drugačijoj klasifikaciji bankarskih plasmana tako da se smanje izdvajanja banaka za obavezne rezerve u slučaju reprograma kredita privredi.
Zajmovi, sa čijom se otplatom kasni, dostigli su 270 milijardi dinara, što je 26 odsto više nego na kraju 2009. godine. U ukupnoj vrednosti, problematični zajmovi dostižu 17 odsto, što je našu zemlju, posle Crne Gore, svrstalo među prvima u regionu po obimu teško nenaplativih zajmova.
U Folks banci su izričiti da date preporuke neće imati bilo kakav uticaj na donošenje odluka koje se tiču reprograma kredita u ovoj banci.
– Mi se, pri donošenju odluka o reprogramu uvek vodimo idejom da ćemo pružanjem pomoći klijentima, pomoći i sebi i odigrati važnu ulogu u društvu u kriznom periodu kakav je ovaj. Međutim, to ne znači da banka svakom klijentu odobrava reprogram. Reprogram se radi samo onda kada banka proceni da klijent uz restrukturiranje obaveza može da prebrodi tešku situaciju u kojoj se nalazi – kaže Dušan Radičević, direktor Sektora za rad sa privredom, iako ne spori da su preporuka Vlade Srbije za reprogram kredita privredi važne, jer pružaju mogućnost bankama da se mnogo lakše odluče za reprogram, a da pri tome ne naruše bitne pokazatelje.
Miloš Mitrić, član Izvršnog odbora Eurobank EFG kaže da oni, od početka izbijanja krize, i pre uvođenja vladinog programa za reprogram, aktivno sarađuju sa klijentima koji imaju problema u otplati kredita i pomažu im da prevaziđu poteškoće u poslovanju.
– U tom smislu, podržavamo vladine preporuke, kao i svaku inicijativu koja ima za cilj prevladavanje teškoća u kojima se privreda nalazi. Naravno, Eurobanka će se i dalje rukovoditi načelima opreznosti, uz individualni pristup svakom zahtevu naših klijenata, i donositi odluke u skladu sa svojom kreditnom politikom – navodi Mitrić.
Po njemu, treba napomenuti da se reprogram kredita privredi razlikuje od reprograma za građane, zato što uslovi ne mogu jednostavno da se ujednače. Kreditni rizik kod pravnih lica nastaje zbog zajedničkog dejstva velikog broja faktora koji su drugačije prirode nego kod fizičkih lica, i po pitanju pronalaženja rešenja odlučuje se po principu – od slučaja do slučaja. Kada se radi o iznosima, oni su veći po pojedinačnom dužniku, i uglavnom je prisutno više poverilaca sa različitim sredstvima obezbeđenja, pa je u zavisnosti od konkretne situacije njihove interese ponekad teško uskladiti. Takođe, potrebno je i obezbediti institucionalne uslove koji obezbeđuju konstruktivno ponašanje samih dužnika koji se nalaze u problemu i kojima bi se izbegla mogućnost bilo kakvih zloupotreba sa njihove strane, kojih je u prethodnom periodu nažalost bilo.