Banke - oslonac i partner državi

Bez autora
Dec 04 2013

Bankarski sektor Srbije je stabilan oslonac i partner državi, naročito u vremenu krize, koji doprinosi ostvarenju bruto društvenog proizvoda (BDP) sa 2,4 odsto. Taj doprinos banaka BDP-u 28 zemalja Evropske unije 3,89 odsto. Od ukupnog obima kredita koje koristi država, 13 odsto dale su banke, od čega 4,6 odsto predstavljaju krediti banaka koje posluju u Srbiji, rekao je senior menadžer kompanije A.T.Karni Toma Ćukić. Predstavljajući studiju pod nazivom "Doprinos bankarskog sektora ekonomiji i društvu Srbije", koju je ta kompanija uradila za Udruženje banaka Srbije (UBS), Ćukić je naveo da krediti državi predstavljaju jednu sedminu ukupnih plasmana banaka. On je precizirao da država ima 13 kredita u korišćenju za finansiranje budžeta uzetih od 11 banaka, od kojih 50 odsto ima grejs period od jedne godine.

Banke - oslonac i partner državiBankarski sektor Srbije je stabilan oslonac i partner državi, naročito u vremenu krize, koji doprinosi ostvarenju bruto društvenog proizvoda (BDP) sa 2,4 odsto.

Taj doprinos banaka BDP-u 28 zemalja Evropske unije 3,89 odsto.

Od ukupnog obima kredita koje koristi država, 13 odsto dale su banke, od čega 4,6 odsto predstavljaju krediti banaka koje posluju u Srbiji, rekao je senior menadžer kompanije A.T.Karni Toma Ćukić, na konferenciji za novinare.

Predstavljajući studiju pod nazivom "Doprinos bankarskog sektora ekonomiji i društvu Srbije", koju je ta kompanija uradila za Udruženje banaka Srbije (UBS), Ćukić je naveo da krediti državi predstavljaju jednu sedminu ukupnih plasmana banaka.

On je precizirao da država ima 13 kredita u korišćenju za finansiranje budžeta uzetih od 11 banaka, od kojih 50 odsto ima grejs period od jedne godine.

Podrška budžetu države ogleda se i kroz ulaganja banaka u hartije od vrednosti, naveo je Ćukić i istakao da su banke investirale u 60 odsto ukupnih državnih hartija od vrednosti, u iznosu 237 biliona dinara.

Prema njegovim rečima, banke indirektno finansiraju državu i putem kreditiranja kompanija u većinskom državnom vlasništvu, a zaključno sa oktobrom 2013. ti plasmani su iznosili 800 miliona evra.

Pored toga, banke su druga privredna grana po vrednosti doprinosa budžetu Srbije na osnovu plaćenih poreza iz poslovanja (ne računajući poreze na zarade zaposlenih), sa iznosom plaćenog poreza u 2012. godini od 24,5 milijardi dinara, što je 8,9 odsto ukupno plaćenih poreza.

Ćukić je, takođe, ukazao da srpski bankarski sektor prednjači u finansiranju privrede u poređenju sa zemljama u regionu, sa rastom kreditiranja preduzeća od 16,1 odsto u proteklih pet godina.

On je, pri tome, napomenuo da banke pokazuju "visoku odgovornost za oporavak likvidnosti privrede", s obzirom na to da su prošle godine odobrile oko 60 odsto zahteva za reprogram duga i više od 70 procenata zahteva za restrukturiranje kredita.

Ilustrujući doprinos bankarskog sektora društvu, Ćukić je kazao da banke građanima i privredi uslugama omogućavaju efikasnost u svakodnevnim aktivnostima kroz raznovrsne servise kao što je platni promet, zatim interent, telefonsko i mobilno bankarstvo, platne kartice i sl.

Tako je u prošloj godini u srpskim bankama obavljeno 198,6 miliona plaćanja u vrednosti 506,2 biliona dinara, interent bankarstvo je koristilo 924.730 klijenata, 1,8 miliona građana je zahvaljujući bankarskim tehnologijama kupilo robu ili usluge putem interneta, a klinetima je bilo izdato 5,4 miliona platnih kartica.

Ćukić je kao poseban dopinos banaka istakao njihovo zalaganje za jačanje položaja žena u društvu, precizirajući da dve trećine zaposlenih u bankama čine žene, od kojih su 49 odsto na menadžerskim pozicijama.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik