Uprkos krizi, banke su za prvih devet meseci prošle godine povećale zaradu za 42 odsto u odnosu na isti period 2012. U Narodnoj banci Srbije kažu da je rast profita posledica gašenja loših banaka koje su 2012. godine negativno poslovale. NBS je oduzela dozvole Razvojnoj banci Vojvodine i Novoj Agrobanci, koje su za prvih devet meseci 2012. ostvarile gubitak od 7,9 odnosno 4,3 milijarde dinara. Od ukupnog broja banaka, 18 je poslovalo pozitivno i ostvarilo dobit od 29,5 milijardi dok je 13 banaka poslovalo s gubitkom. Pokazatelji profitabilnosti pokazuju trend oporavka, međutim i dalje je ispod nivoa pre krize, kažu u NBS. Banke su najviše zarađivale na kamatama, provizijama i naknadi po osnovu kursnih razlika. Iako je prošle godine prvi put došlo do smanjenja ukupno odobrenih kredita, i to za 14,7 milijardi dinara, banke su od kamata za devet meseci zaradile gotovo tri milijarde dinara više nego u isto vreme prethodne godine.
Uprkos krizi, banke su za prvih devet meseci prošle godine povećale zaradu za 42 odsto u odnosu na isti period 2012. U Narodnoj banci Srbije kažu za „24 sata“ da je rast profita posledica gašenja loših banaka koje su 2012. godine negativno poslovale.
NBS je oduzela dozvole Razvojnoj banci Vojvodine i Novoj Agrobanci, koje su za prvih devet meseci 2012. ostvarile gubitak od 7,9 odnosno 4,3 milijarde dinara.
- Od ukupnog broja banaka, 18 je poslovalo pozitivno i ostvarilo dobit od 29,5 milijardi dok je 13 banaka poslovalo s gubitkom. Pokazatelji profitabilnosti pokazuju trend oporavka, međutim i dalje je ispod nivoa pre krize - kažu u NBS.
Banke su najviše zarađivale na kamatama, provizijama i naknadi po osnovu kursnih razlika. Iako je prošle godine prvi put došlo do smanjenja ukupno odobrenih kredita, i to za 14,7 milijardi dinara, banke su od kamata za devet meseci zaradile gotovo tri milijarde dinara više nego u isto vreme prethodne godine. Prihodi od naknada i provizija bili su nešto manji, ali su i dalje činili preko 20 odsto zarade banaka.
Prema podacima Narodne banke, najveću dobit imale su Banka Inteza i Rajfajzen banka.
U jednoj od ovih banaka kažu da je malo bankara koji se mogu pohvaliti prošlom godinom. Naš sagovornik aludira na činjenicu da je pre dve godine u Srbiji bilo 33 banke, a da ih danas ima 29, i da trećina banaka pravi gubitak. Napominju i da je prošle godine dodatna štednja u bankama bila minimalna, ali i da se to očekivalo znajući da je prosečna kamata na depozite građana bila oko dva odsto godišnje.
Ekonomista Ljubomir Madžar ne spori da banke zarađuju. Podseća da su kamate na dozvoljen minus i preko 40 odsto, ali napominje i da na bankarskoj sceni danas nemamo najveće gubitaše.
- Veliki problem su i nenaplativi krediti koji u mnogim slučajevima bankama prave i direktan minus. Ipak u prvih devet godina prošle godine kada su banke povećale profit nismo imali Razvojnu banku Vojvodine i Agrobanku. A one su u prva tri kvartala 2012. napravile gubitak od blizu 15 milijardi dinara - kaže Madžar za „24 sata“.