Besplatne aplikacije smanjuju broj sms poruka

Bez autora
Jan 25 2016

Besplatne aplikacije za mobilne telefone kao što su Viber, WhatsApp, Skype, Facebook ili Messenger, koje olakšavaju i pojeftinjuju komunikaciju među korisnicima, postale su toliko popularne u Srbiji, naročito među mladima, da su dovele do osetnog pada u korišćenju sms poruka, jedne od najprofitabilnijih usluga koje nude mobilni operateri. Zbog prelaska na komunikaciju zasnovanu na prenosu podataka preko interneta, kao i zbog toga što "dopisivanje" sve više zamenjuje telefoniranje, poslovni modeli telekomunikacionih operatera, zasnovani na naplaćivanju razgovora i sms-ova, već neko vreme se nalaze pod pritiskom. Primer poslednje novogodišnje noći, kada je broj poslatih sms-ova pao za više od sedam odsto u MTS-u, a za više od osam odsto u Vipu u odnosu na 2014. godinu, dovoljno pokazuje šta i ubuduće čeka operatere.

Besplatne aplikacije smanjuju broj sms porukaBesplatne aplikacije smanjuju broj sms porukaBesplatne aplikacije za mobilne telefone kao što su Viber, WhatsApp, Skype, Facebook ili Messenger, koje olakšavaju i pojeftinjuju komunikaciju među korisnicima, postale su toliko popularne u Srbiji, naročito među mladima, da su dovele do osetnog pada u korišćenju sms poruka, jedne od najprofitabilnijih usluga koje nude mobilni operateri.

Zbog prelaska na (besplatnu) komunikaciju zasnovanu na prenosu podataka preko interneta, kao i zbog toga što "dopisivanje" sve više zamenjuje telefoniranje, poslovni modeli telekomunikacionih operatera, zasnovani na naplaćivanju razgovora i sms-ova, već neko vreme se nalaze pod pritiskom.

Primer poslednje novogodišnje noći, kada je broj poslatih sms-ova pao za više od sedam odsto u MTS-u, a za više od osam odsto u Vipu u odnosu na "najluđu noć" u kojoj smo dočekali 2015. godinu, dovoljno pokazuje šta i ubuduće čeka operatere. Štaviše, ako se poredi doček 2016. godine sa dočekom 2014. vidi se da je broj poslatih sms-ova pao za više od 16 odsto.

Jasno je da ljudi nisu prestali da jedni drugima čestitaju Novu godinu, već su se okrenuli drugim, besplatnim i direktnijim načinima komunikacije - upravo Viberu, WhatsAppu i sličnim aplikacijama za "četovanje".

Mobilni operateri su svesni ovog trenda, pa sada u skoro svim svojim paketima nude i megabajte za korišćenje interneta, nadajući se da će na taj način uspeti da zadrže korisnike i nadomeste gubitke nastale smanjenjem popularnosti njihovih glavnih usluga.

U MTS-u za Danas kažu da se na razvijenijim tržištima već izvesno vreme korisnici više opredeljuju za one tarifne profile koji u okviru pretplate sadrže veću količinu za prenos podataka. Takva tendencija sve je prisutnija i na tržištu Srbije, pa je i MTS prilagodio svoje tarifne profile novim zahtevima korisnika za surfovanjem internetom.

Kako navode u MTS-u, za doček 2014. godine kroz njihovu mrežu prošlo je više od 30 miliona poruka, za doček 2015. godine 27 miliona, a u poslednjoj novogodišnjoj noći 25 miliona poruka.

I u Telenoru primećuju da korisnici sve više upotrebljavaju internet na mobilnom telefonu, ali navode da je "i pored bojaznosti da dolazi do pada prometa sms poruka, u poslednje dve novogodišnje noći (1.1.2015. i 1.1.2016.) u Telenoru, komunikacija sms porukama ostala na istom nivou". Ukupno 12 miliona sms poruka isporučeno je kroz Telenorovu mrežu u noći između poslednjeg dana 2015. i prvog dana 2016. godine.

U Vipu za Danas kažu da je komuniciranje putem SMS-a i dalje najvećim delom orijentisano na SMS i glasovnu komunikaciju. U Srbiji je primetan porast upotrebe mobilnog interneta i smart telefona, ali aplikacije za razmenu poruka i razgovore putem interneta "još uvek nisu zastupljene u tolikoj meri da bi zamenile upotrebu klasične mobilne komunikacije".

Kod Vipe je primetan blagi pad, ali se komunikacija putem sms-a odvija na sličnom nivou kao i ranije. Ipak, u novogodišnjoj noći je razmenjeno 14,4 miliona poruka poruka kroz Vipovu mrežu, što je za 1,3 miliona poruka manje nego godinu dana ranije, kada je u novogodišnjoj noći poslato 15,7 miliona poruka.

Internet saobraćaj sve intenzivniji

Tokom 2015. godine Telenorovi korisnici su ostvarili 43 odsto više internet saobraćaja u odnosu na 2014. godinu. Video striming predstavlja prekretnicu u korišćenju mobilnih telefona - potrebne su sve veće brzine prenosa podataka, ali i navike korisnika se menjaju ka sve većim zahtevima za upload podataka (postavljanje slika na društvene mreže, video striming sa događaja).

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik