Bez evidentiranih dva miliona javnih prihoda

Bez autora
Aug 07 2014

Poput mnogih drugih federalnih institucija, i Porezna uprava FBiH dobila je revizorsko mišljenje s rezervom za poslovanje u 2013. godini, koje je bilo daleko od idealnog i utemeljenog na odgovarajućem poštivanju zakona i raznih pravilnika. Naime, Ured za reviziju institucija FBiH utvrdio je tri krupna propusta, a jedan se odnosi na (ne)izmirivanje obaveza i evidenciju poreskih obveznika. Revizori zaključuju kako ne mogu potvrditi da Porezna uprava raspolaže potpunim informacijama o utvrđenim obavezama poreznih obveznika za uplatu javnih prihoda. Drugim riječima, najveći problem nastaje zbog toga što se prihodi ne mogu rasknjižiti na knjigovodstvenoj kartici ukoliko poreski obveznici naloge za uplatu ne popune ispravno.

Bez evidentiranih dva miliona javnih prihodaPoput mnogih drugih federalnih institucija, i Porezna uprava FBiH dobila je revizorsko mišljenje s rezervom za poslovanje u 2013. godini, koje je bilo daleko od idealnog i utemeljenog na odgovarajućem poštivanju zakona i raznih pravilnika.

Naime, Ured za reviziju institucija FBiH utvrdio je tri krupna propusta, a jedan se odnosi na (ne)izmirivanje obaveza i evidenciju poreskih obveznika.

Revizori zaključuju kako ne mogu potvrditi da Porezna uprava raspolaže potpunim informacijama o utvrđenim obavezama poreznih obveznika za uplatu javnih prihoda.

Drugim riječima, najveći problem nastaje zbog toga što se prihodi ne mogu rasknjižiti na knjigovodstvenoj kartici ukoliko poreski obveznici naloge za uplatu ne popune ispravno.

"Uzimajući u obzir vrijednost izvršenih uplata javnih prihoda koji nisu evidentirani na karticama poreznih obveznika na kraju 2013. godine (2.196.058 KM), ne može se potvrditi da Porezna uprava raspolaže u potpunosti informacijama o utvrđenim izmirenim i neizmirenim obavezama poreznih obveznika za uplatu javnih prihoda", zaključuju revizori.

Porezna uprava FBiH u nekoliko navrata nije ispoštovala ni Zakon o javnim nabavkama, prilikom odabira dobavljača za nabavku tonera i ketridža (oko 344.000 KM), odnosno 30 računara (55.000 KM) u dijelu koji se odnosi na neprovođenje odgovarajućeg postupka nabavke.

"Za nabavke tonera i ketridža, usluga održavanja licencnog softvera i usluga produženja licenci za jednogodišnju podršku licencnih softvera, nije ispoštovan zakonski rok za zaključivanje ugovora o nabavci", ističu revizori.

U izvještaju je uočen i sporni transfer od 80.000 KM za kupovinu stana od sredstava koja su doznačena još 2000. godine.

"Nije se moglo potvrditi da je od strane komisije za popis izvršen uvid u kompletnu dokumentaciju u vezi s načinom odobravanja sredstava za kupovinu navedenog objekta, načina raspolaganja sredstvima i vođenja evidencije navedenog stalnog sredstva", navode revizori.

Inače, Porezna uprava FBiH je, po prirodi posla, najveći entitetski "sakupljač" poreza i doprinosa, koji su u 2013. iznosili čak oko 3,611 milijardi KM. Međutim, revizori primjećuju da je u izvještaju Ministarstva finansija FBiH o istoj materiji navedeno da je visina prihoda oko 3,598 milijardi, što je razlika od nemalih 13 miliona KM.

"Prema obrazloženju Porezne uprave, evidentne razlike su nastale iz razloga što Ministarstvo finansija dostavlja izvještaj Poreznoj upravi o uplati javnih prihoda i raspodjeli sa zakašnjenjem", navedeno je u izvještaju.

Revizori su Poreznoj upravi izrekli čak 14 novih preporuka, od kojih se neke odnose na otklanjanje propusta prilikom uplate javnih prihoda i utvrđivanje normativa potrošnje goriva za službena vozila.

Na primanja uposlenika odnosi se 36,1 milion KM

Porezna uprava FBiH u 2013. imala je oko 41,2 miliona KM rashoda i izdataka, od čega se na primanja zaposlenih odnosi čak 36,1 milion KM. Posebno upozorenje revizora odnosi se na 214.000 KM rashoda za usluge prevoza i potrošnju goriva za 136 službenih vozila ove institucije.

"Konstatovali smo da je Porezna uprava utvrdila normativ za utrošak goriva službenih vozila, ali on nije primjenjiv za većinu vozila koja je Porezna uprava nabavila nakon donošenja normativa", navode revizori.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik