Po statistikama Agencije za promociju stranih investicija BiH – FIPA-e, na godišnjoj razini ta agencija dobije preko 700 upita različite vrste vezano za strana ulaganja u BiH, kazala je zamjenica direktorice FIPA-e Blaženka Mišković, naglasivši kako za investiranje u BiH postoji jako mnogo interesa, no da tek treba vidjeti koliko će se tih projekata u konačnici i realizirati. Upiti stranih investitora se uglavnom odnose na mogućnosti investiranja, makro-ekonomske pokazatelje u zemlji i slično, kazala je Miškovićeva u izjavi za novinare tijekom okruglog stola "Mogućnosti korištenja EU fondova i pronalaženja stranih partnera" koji se danas održao u sklopu Međunarodnog sajma gospodarstva - Mostar 2015. Ona je kao jednu od poteškoća za privlačenje stranih investicija navela nekoordiniran rad institucija BiH na promidžbi potencijala naše zemlje.
Po statistikama Agencije za promociju stranih investicija BiH – FIPA-e, na godišnjoj razini ta agencija dobije preko 700 upita različite vrste vezano za strana ulaganja u BiH, kazala je zamjenica direktorice FIPA-e Blaženka Mišković, naglasivši kako za investiranje u BiH postoji jako mnogo interesa, no da tek treba vidjeti koliko će se tih projekata u konačnici i realizirati.
Upiti stranih investitora se uglavnom odnose na mogućnosti investiranja, makro-ekonomske pokazatelje u zemlji i slično, kazala je Miškovićeva u izjavi za novinare tijekom okruglog stola "Mogućnosti korištenja EU fondova i pronalaženja stranih partnera" koji se danas održao u sklopu Međunarodnog sajma gospodarstva - Mostar 2015.
Ona je kao jednu od poteškoća za privlačenje stranih investicija navela nekoordiniran rad institucija BiH na promidžbi potencijala naše zemlje.
- Imamo mnogo institucija koje rade promidžbu, no dosta često ta koordinacija nije dovoljno usklađena i dovoljno sinkronizirana – kazala je Miškovićeva.
Naglasila je i kako, po rangiranju Svjetske banke i drugih međunarodnih institucija, BiH ne stoji baš najbolje u odnosu na zemlje iz okruženja.
Međutim, s druge strane BiH ima dosta pogodnosti koje treba i može iskoristiti, prije svega zbog blizine tržišta EU, istaknula je zamjenica direktorice FIPA-e.
Također, postoje mogućnosti i za premještanje proizvodnje iz zemalja EU na prostor BiH, a velike mogućnosti postoje kada su u pitanju prirodni resursi i prirodna bogatstva naše zemlje, kao i radna snaga.
Govoreći o EU programu za istraživanje i inovacije (Horizont 2020), koji je već otvoren za BiH, direktor EICC-a BiH Senad Hromić kazao je kako taj program najveći EU program za istraživanje i inovacije s oko 80 milijardi eura proračuna za razdoblje od 7 godina (2014.-2020.)
Projekt pokriva oblasti – izvrsnost u znanosti, industrijsko vodstvo te društvene izazove.
Kada je riječ o apliciranju za projekte, Hromić je istaknuo kako ono za sada ide relativno dobro.
Inače, na današnjem okruglom stolu, koji je organizirala Vanjskotrgovinska komora BiH u suradnji s FIPA-om, bilo je riječi i o EU programu za konkurentnost poduzeća i malih i srednjih poduzeća (COSME) čije se otvaranje za BiH uskoro očekuje.
Dio okruglog stola bio je rezerviran i za predstavljanje iskustava u pripremi prijedloga EU/investicijskih projekta, a održana je diskusija o identificiranju najefikasnijih načina pomoći gospodarskim subjektima da se u što većem opsegu uključe u pripremu EU investicijskih projekata te na taj način osiguraju financijska sredstva za jedan dio svojih aktivnosti.