BiH i dalje ne ukida PDV na investiciono zlato: Kako investirati?

Bez autora
May 22 2025

Ulaganje u plemenite metale poput zlata i srebra često se smatra sigurnom lukom u vremenima ekonomske nesigurnosti i inflacije.

Mada ulagači su tek nedavno počeli prepoznavati prednosti ulaganja u plemenite kovine dok je ta praksa već decenijama u razvijenim Zapadnim zemljama uobičajna. U Bosni i Hercegovini, iako tržište nije toliko razvijeno kao u zapadnim zemljama, interes za ovakve investicije raste.

U posljednje vrijeme, često se postavlja pitanje isplati li se više ulagati u plemenite metale ili u nekretnine?

Dugoročno i u pravilu to su dobre investicije jer se radi o imovini koju je isplativije posjedovati od novca na bankovnom računu pogotovo u doba inflacije, kada ušteđevina gubi svoju vrijednost. Kada je riječ o nekretninama, postoje dvije strane. Dobra i loša. Dobra bi predstavljala pasivan prihod poput rente, a loša iziskivanje određenog troška održavanja. Budući da smo svjedoci da cijene današnjih nekretnina idu visoko u nebo, može se reći da je ulaganje sa te strane rezervisano za one najbogatije.

Ali, kada je riječ o zlatu ono je dosta pristupačnije i likvidnije, jer postoji opcija ulaganja od svega desetak eura, te ga je moguće zamijeniti i za novac u kratkom roku. Dok, sa nekretninama to i nije stvar.

Pojedini ekonomisti smatraju da nerazvijenost tržišta investicionih plemenitih metala predstavlja jedan od razloga kontinuiranog rasta cijena nekretnina u Bosni i Hercegovini. Upravo zbog ograničenih alternativa, nekretnine ostaju jedan od najunosnijih oblika ulaganja u zemlji. Ipak, visoke cijene i smanjena dostupnost postaju sve veća prepreka za prosječnog investitora.

Investicijsko zlato u Hrvatskoj je od 2013. godine oslobođeno svih poreza, dok u BiH nije. Također, pri kupovini zlata u Hrvatskoj ne postoji PDV, kao ni porez na kapitalnu dobit prilikom prodaje. Upravo iz tog razloga, zlato je puno isplativije kupovati u Hrvatskoj nego unutar granica BiH.

Predstavnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Admir Čavalić (SBiH) inicirao je ukidanje carine i PDV-a na investicione plemenite metale.

Inicijativu je podnio Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine, odnosno Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) Bosne i Hercegovine, kao instanci odgovornoj za carine i PDV.

“U Bosni i Hercegovini praktično ne postoji razvijeno tržište investicionog plemenitog metala zbog visokog poreza. Cijena zlata u startu je bitno viša nego u Evropskoj uniji, budući da se na svaki investicijski proizvod od zlata i srebra plaća PDV”, naveo je Čavalić.

Direktor UIO Zoran Tegeltija mu je odgovorio na inicijativu, istakavši da se ne razmatra ukidanje dažbina na investicione plemenite metale.

“Posebno imajući u vidu trenutnu ekonomsku situaciju, kako u Bosni i Hercegovini, tako i na globalnom nivou, kada usljed inflatornih kretanja dolazi do značajnog rasta cijena osnovnih životnih namirnica. Samim tim, smatramo da bi usvajanje predmetne zastupničke inicijative, u datim ekonomskim uslovima (i pored svih drugih razloga), imalo negativan odjek u javnosti, imajući u vidu da je trenutno u velikoj mjeri opala finansijska moć značajnog dijela stanovništva u Bosni i Hercegovini”, naveo je Tegeltija u svom odgovoru.

Upravo nerazvijeno i neuređeno bh. tržište investicijskog zlata je ključan razlog zbog kojeg je otežano investirati kupovinom zlata.

U Hrvatskoj postoje također i alternativni načini ulaganja poput raznih brokerskih platformi, ali se postavlja pitanje zašto te mogućnosti nema u BiH?

To nas navodi na dodatno pitanje, ako bi ove mogućnosti bile dostupne u BiH, znači li to da bi ulaganje u plemenite metale bilo mnogo veće,  te da bi zahvaljujući tom ulaganju cijene nekretnina opale?

BiH trenutno nema domaće brokerske platforme niti podršku za inostrane aplikacije na sistemskom nivou.

Sa druge strane, ulaganje putem banaka iz BiH jeste moguće, ali je dosta ograničeno i skupo u poređenju s direktnim pristupom brokerskim platformama.

Ulaganje u plemenite metale, naročito zlato, i dalje predstavlja značajnu komponentu diverzifikacije portfelja i zaštite kapitala u vremenima ekonomske nestabilnosti. Međutim, zbog važećih zakonskih ograničenja i oporezivanja fizičkog zlata u Bosni i Hercegovini, sve veći broj investitora okreće se efikasnijim alternativama.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik