Bobičasto voće i ljekovito bilje potencijali BiH

Bez autora
May 05 2014

Procjenjuje se da u BiH postoji blizu 700 vrsta ljekovitog bilja, ali trenutno se koristi manje od trećine. Bosanskohercegovački poljoprivredni sektor mora povećati obim, raznolikost i kvalitet svoje proizvodnje uz smanjenje troškova za proizvođače. To je jedan od uvjeta za pristupanje ove zemlje Evropskoj uniji, ali i, mnogo važnije, uvjet konkurentnosti sektora u inostranstvu. Plantaže jagodičastog voća na Rostovu prostiru se na površini većoj od 100 hektara. Posao raste iz godine u godinu, trend koji se nije promijenio ni tokom recesije. Adnan Maličević, stručnjak iz oblasti jagodičastog voća, prati razvoj svake sadnice. Kaže da u ovom sektoru leži velika šansa za bosanskohercegovačku ekonomiju, ali da ta industrija još nije dovoljno razvijena.

Bobičasto voće i ljekovito bilje potencijali BiHProcjenjuje se da u BiH postoji blizu 700 vrsta ljekovitog bilja, ali trenutno se koristi manje od trećine...

Bosanskohercegovački poljoprivredni sektor mora povećati obim, raznolikost i kvalitet svoje proizvodnje uz smanjenje troškova za proizvođače. To je jedan od uvjeta za pristupanje ove zemlje Evropskoj uniji, ali i, mnogo važnije, uvjet konkurentnosti sektora u inostranstvu, javlja Al Jazeera.

Plantaže jagodičastog voća na Rostovu prostiru se na površini većoj od 100 hektara. Posao raste iz godine u godinu, trend koji se nije promijenio ni tokom recesije.

Adnan Maličević, stručnjak iz oblasti jagodičastog voća, prati razvoj svake sadnice. Kaže da u ovom sektoru leži velika šansa za bosanskohercegovačku ekonomiju, ali da ta industrija još nije dovoljno razvijena.

- Danas je uglavnom taj sektor dominantno orijentisan na privredne subjekte, odnosno one koji proizvode sadni materijal i one koji prihvataju finalni proizvod, a to su plodovi od farmera - navodi Maličević.

Uzgoju bobičastog voća pogoduje geografski položaj regije, odnosno raznolikost klime. U krugu od 200 kilometara mogu se uzgajati gotovo sve poznate sorte. Međutim, to nije sve.
 
Profitabilan biznis
 
Pored bobičastog voća, ovdašnja klima ima i jedan skriveni potencijal. Na livadama poput ovih, nalazi se ljekovito bilje čija su svojstva ljudi naučili korisitit kroz historiju. Danas, ono se koristi kao jedan od sastojaka sintetičkih lijekova, sirupa te raznih kozmetičkih preparata.

To je i princip na kojem je nastala kompanija Pharmamed. Od kućne proizvodnje početkom devedesetih, kompanija trenutno ima proizvodnju konkurentnu i izvan BiH.

- Sve što je urađeno od početka, urađeno je zahvaljujući zaradi od ljekovitog bilja. Zaista, to je šansa, ne samo za nas nego i za Bosnu i Hercegovinu, naravno ako se intenzivno krene u razmišljanje o ovome - ističe Sead Medanhodžić, osnivač kompanije Phramamed.

Rezultati nisu došli slučajno. Tokom šest godina u moderni laboratorij je uloženo milion eura. Sada se u njemu mogu raditi analize koje zadovoljavaju najstrožije svjetske standarde.
 
Kvalitet made in BiH
 
To je rezultiralo dvocifrenom stopom godišnjeg rasta, kaže direktor kompanije. Izvoze na tržišta Evropske unije, Bliskog istoka, Australije, SAD-a i odnedavno Azerbejdžana, a sve zahvaljujući prirodnim resursima regije.

- Sigurno je da je tu prepoznat kvalitet bosanskohercegovačkog porizvoda kreiranog od ljekovitog bilja ubranog sa ovih područja - kaže Sanjin Kotlica, direktor Pharmameda.

Procjenjuje se da u Bosni i Hercegovini postoji blizu 700 vrsta ljekovitog bilja, ali trenutno se koristi manje od trećine. Čak i bez državnih poticaja, uz dobru edukaciju uzgajanje ljekovitog bilja može prerasti u profitabilan biznis.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik