Pčelari iz Bosne i Hercegovine otvaranjem prve laboratorije u državi koja će se baviti ispitivanjem meda i njegovog polenskog svojstva dobili su novu izvoznu šansu. Uprkos tome što su prije nekoliko mjeseci dobili teoretsku mogućnost izvoza svojih proizvoda u Evropsku uniju, kažu da to nije bilo moguće bez jedne ovakve ustanove koja bi pružala zvanični sertifikat o ispravnosti i kvalitetu. Do otvaranja laboratorije koja se nalazi u Mostaru, pčelari su svoje proizvode na analizu nosili u Beograd ili Zagreb. Sada, kažu, čitav postupak trebalo bi da bude dosta jeftiniji i brži. Kad smo ranije htjeli da izvezemo med, nepostojanje jedne ovakve ustanove bilo je prva prepreka. Sada, uz laboratoriju i dozvolu za izvoz, situacija se dramatično popravila. Nadam se da će laboratorija ispunjavati sve procedure prilikom kontrole za izvoz u EU. Pritom, ako još budu jeftiniji nego u inostranstvu, gdje ćeš bolje, jer realno bi svaki naš pčelar trebalo da ispita svoj med, bez obzira prodavao ga na cisterne ili na kućnom pragu, i da ima valjan dokaz o kvalitetu, kazao je Luka Šljivić, predsjednik Udruženje pčelara "Vučjak" iz Broda.
Pčelari iz Bosne i Hercegovine otvaranjem prve laboratorije u državi koja će se baviti ispitivanjem meda i njegovog polenskog svojstva dobili su novu izvoznu šansu.
Uprkos tome što su prije nekoliko mjeseci dobili teoretsku mogućnost izvoza svojih proizvoda u Evropsku uniju, kažu da to nije bilo moguće bez jedne ovakve ustanove koja bi pružala zvanični sertifikat o ispravnosti i kvalitetu.
Do otvaranja laboratorije koja se nalazi u Mostaru, pčelari su svoje proizvode na analizu nosili u Beograd ili Zagreb. Sada, kažu, čitav postupak trebalo bi da bude dosta jeftiniji i brži.
"Kad smo ranije htjeli da izvezemo med, nepostojanje jedne ovakve ustanove bilo je prva prepreka. Sada, uz laboratoriju i dozvolu za izvoz, situacija se dramatično popravila. Nadam se da će laboratorija ispunjavati sve procedure prilikom kontrole za izvoz u EU. Pritom, ako još budu jeftiniji nego u inostranstvu, gdje ćeš bolje, jer realno bi svaki naš pčelar trebalo da ispita svoj med, bez obzira prodavao ga na cisterne ili na kućnom pragu, i da ima valjan dokaz o kvalitetu", kazao je Luka Šljivić, predsjednik Udruženje pčelara "Vučjak" iz Broda.
Otvaranje laboratorije rezultat je projekta koji je, uz saradnju s Udruženjem pčelara Hercegovine, realizovalo Sveučilište u Mostaru, odnosno Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet u čijim prostorijama se laboratorija i nalazi. Čitav projekat je finansiran iz sredstava Agronomskog fakulteta, a postrojenja za laboratoriju su u cijelosti dar pčelara iz Ljubuškog.
"Laboratorija će raditi analize meda s područja cijele BiH, pa i šire. S obzirom na to da se radi o nastavku priče o zaštiti porijekla hercegovačkog meda, hercegovački pčelari će, u odnosu na pčelare iz drugih krajeva, imati popust pri plaćanju usluga laboratorije. Još jednom želim zahvaliti svima koji su na bilo koji način pomogli realizaciju ovog projekta", kazala je Danijela Petrović, dekanesa Mostarskog sveučilišta.
Svečanom otvaranju prisustvovao je i Dragan Čović, hrvatski član Predsjedništva BiH, koji je ovaj projekat nazvao primjerom na kojem BiH treba da gradi svoju infrastrukturu kako bi vlast funkcionirala na drugi način.
Zejnir Halilović, predsjednik Udruženja pčelara "Pčela" iz Nemile, istakao je još jednu pozitivnu stranu nove laboratorije.
"Ovo je veliki plus jer je nama pčelarima tako nešto definitivno nedostajalo, ponajviše zbog velike količine nekvalitetnog meda koji se pojavljuje na tržištu. Evo, ja sam sada na Kupresu, radim s oko 50 košnica i još nekoliko rojeva, a neko napravi nešto što nije med i prodaje ga bolje nego ja. Apelujem na nadležne u laboratoriji da više upoznaju javnost da su počeli s radom jer većina, siguran sam, nije čula za to. Mogli bi i da nam olakšaju pa objasne proceduru analize, da li se može poslati uzorak i kako, ili moramo lično dolaziti", rekao je Halilović.