Ček na poček ipak najjeftiniji "kredit"

Bez autora
Jan 04 2016

Novogodišnji praznici, po tradiciji tanje novčanike, a pred nama su i novi troškovi. Upućeni savetuju da se izbegava odlazak u minus na računu, jer je to naskuplji zajam. Ako je za utehu, moguće je, kažu bankari, da će kamate na kredite u dinarima narednih meseci dodatno pojeftiniti. Snižavanje kamata na stambene kredite se ne očekuje. Posle višegodišnjeg rasta, kamate na dinarske kredite u 2015. godini gotovo da su prepolovljene, pre svega zbog smanjenja osnovne kamate Narodne banke sa osam odsto od prošlog januara na sadašnjih 4,5. I pored toga malo je onih koji ulaze u novi dug. Ovo je posledica opšteg stanja u ekonomiji. Zaduženost naših građana i privrede ne dopušta velike kredite ni kod privrede ni kod građana.

Ček na poček ipak najjeftiniji "kredit"Novogodišnji praznici, po tradiciji tanje novčanike, a pred nama su i novi troškovi. Upućeni savetuju da se izbegava odlazak u minus na računu, jer je to naskuplji zajam. Ako je za utehu, moguće je, kažu bankari, da će kamate na kredite u dinarima narednih meseci dodatno pojeftiniti. Snižavanje kamata na stambene kredite se ne očekuje.

Posle višegodišnjeg rasta, kamate na dinarske kredite u 2015. godini gotovo da su prepolovljene, pre svega zbog smanjenja osnovne kamate Narodne banke sa osam odsto od prošlog januara na sadašnjih 4,5. I pored toga malo je onih koji ulaze u novi dug.

"Ovo je posledica opšteg stanja u ekonomiji. Zaduženost naših građana i privrede ne dopušta velike kredite ni kod privrede ni kod građana", ističe Veroljub Dugalić iz Udruženja banaka Srbije.

U budžetu nema novca za subvencionisanje novih kredita privredi, a za ranije odobrene umesto očekivanih 3,8 milijardi dinara, predviđeno je upola manje novca, s tim da će Vlada tek odlučiti o refundaciji tih troškova bankama.

"Mi smatramo da možda takva odluka neće biti potrebna, očekujemo povećanu konkurenciju među bankama. Onog momenta kada se kamatna marža smanji, kada kamatne stope na tržištu budu blisko konkurentnim kamatnim stopama, neće ni biti potrebe da se vrši subvencija kamata", objašnjava ministar fininsija Dušan Vujović.

Oko cene bankari su saglasni sa ministrom, ali poučeni velikim brojem nenaplativih kredita, kažu, i dalje će biti strogi kod odlučivanja kome da zajme novac.

"Konkurencija, sa jedne strane, ima 29 banaka, sa druge strane, pojeftinjenje izvora finansiranja za banke zbog tako niskih kamatnih stopa, dovodi polako do toga da padaju i kamatne stope, kamatne marže, a i relaksira se kreditna politika. Naravno, ne treba očekivati neko veoma značajno relaksiranje u kreditnoj politici, jer banke u svojim bilansima i dalje imaju visoke stokove loših kredita", navodi Zoran Petrović iz Rajfajzen banke.

Međutim, koliko god da banke spuste kamatu ček na poček je ipak najjeftiniji kredit.

"Mi sledimo opštu liniju – 200 do 220 dana je odloženo plaćanje na čekove, i to nije uobičajeno, već je izraz očaja naših trgovaca sa obzirom na to da prometi nisu onakvi kakvi treba da budu", napominje Goran Kovačević iz Gomeksa.

Onima koji nemaju čekove ili ih nemaju dovoljno da premoste rupu u novčaniku, kao brzo rešenje preostaje put u minus na računu ili plaćanje rivolving kreditnom karticom, a to su najskuplje vrsta kredita sa kamatom i do 30 odsto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik