Ček na poček, jačanjem krize, ponovo je aktuelan. Pad prometa u radnjama naterao je trgovce da produže rokove plaćanja čak i preko 200 dana. Čekovi se ispisuju najčešće za velike nabavke hrane i kućne hemije, ali i za belu tehniku i letovanja. Razlog za popularnost čekova je jednostavan. Plaćanjem na rate kreditnim karticama građani bankama plaćaju paprene kamate, dok za odloženo plaćanje čekovima kamate nema. Tokom 2010. izdato je više od 8,7 miliona čekova, a protekle godine skoro devet miliona. Karticama kupci u proseku pazare oko 2.039 dinara, dok se čekovi uglavnom ispisuju na veće sume i maksimum od 5.000 dinara. Čekovi ponovo dobijaju kreditnu funkciju, što utiče na smanjenje korišćenja kartica. Raste učešće plaćanja čekovima i ono sad iznosi više od 13 odsto.
Ček na poček, jačanjem krize, ponovo je aktuelan. Pad prometa u radnjama naterao je trgovce da produže rokove plaćanja čak i preko 200 dana.
Čekovi se ispisuju najčešće za velike nabavke hrane i kućne hemije, ali i za belu tehniku i letovanja.
Razlog za popularnost čekova je jednostavan. Plaćanjem na rate kreditnim karticama građani bankama plaćaju paprene kamate, dok za odloženo plaćanje čekovima kamate nema. Tokom 2010. izdato je više od 8,7 miliona čekova, a protekle godine skoro devet miliona. Karticama kupci u proseku pazare oko 2.039 dinara, dok se čekovi uglavnom ispisuju na veće sume i maksimum od 5.000 dinara.
- Čekovi ponovo dobijaju kreditnu funkciju, što utiče na smanjenje korišćenja kartica - konstatovano je u Privrednoj komori Srbije.
Martina Petrović, PR “Delez Srbija”, potvrđuje da raste učešće plaćanja čekovima i da ono sad iznosi više od 13 odsto.
I dok prehrambene trgovine nude poček i preko sedam meseci beskamatno, pojedini prodavci tehnike omogućavaju odloženo na šest rata bez kamate, ili na 12 rata s tim da prvih šest rata je beskamatno, a poslenjih šest sa kamatnom stopom od dva odsto.