Od 900 auto-škola u Srbiji, licencu za rad dobilo je 300. Posle uvođenja novih pravila, obuka za vozački ispit je poskupela za 20.000 do 40.000 dinara. Mesta u auto-školama sada ima dovoljno, a skoro svi nude kredite i odloženo plaćanje. Međutim kada ranije obučavani kandidati polože, a oni će to činiti po starom i jeftnijem programu, postavlja se pitanje koliko će uopšte zbog materijalne situacije biti kandidata. Škole većinom žive od polaganja, tačnije starih kandidata, koji uzimaju i poneki dopunski čas, čija cena po novom ide i do 5.000 dinara. Cene obuke za B kategoriju su od 50 do 80.000 dinara kada se sve sračuna. Za motor je obuka od 20 do 40.000 a slično košta i prekvalifikacija za C, E i D kategoriju ukoliko imate sreće da na vašem području postoji škola koja je licencirana za te kategorije.
Posle uvođenja novih pravila, obuka za vozački ispit je poskupela za 20.000 do 40.000 dinara. Mesta u auto-školama sada ima dovoljno, a skoro svi nude kredite i odloženo plaćanje.
Od 900 auto-škola u Srbiji, licencu za rad dobilo je 300. Posle uvođenja novih pravila, obuka za vozački ispit je poskupela za 20.000 do 40.000 dinara. Mesta u auto-školama sada ima dovoljno, a skoro svi nude kredite i odloženo plaćanje. Međutim kada ranije obučavani kandidati polože, a oni će to činiti po starom i jeftnijem programu, postavlja se pitanje koliko će uopšte zbog materijalne situacije biti kandidata.
Škole većinom žive od polaganja, tačnije starih kandidata, koji uzimaju i poneki dopunski čas, čija cena po novom ide i do 5.000 dinara.
Cene obuke za B kategoriju su od 50 do 80.000 dinara kada se sve sračuna. Za motor je obuka od 20 do 40.000 a slično košta i prekvalifikacija za C, E i D kategoriju ukoliko imate sreće da na vašem području postoji škola koja je licencirana za te kategorije.
Spasoje Manojlović, vlasnik auto-škole kaže da je odziv na polaganje daleko manji nego prošlih godina.
"Jedva 20 kandiadta se skupi mesečno. Dva su razloga zašto je to tako pre svega loša materijlana situacija, i drugo veliki broj kandidata koji dolaze iz starog sistema obuke", kaže Manojlović.
Retko ko će imati mogućnost da se obučava po ovim novim, višim cenama, kažu u Komitetu za saobraćaj, pa će mladi pribegavati najnepopularnijem sistemu a to je da voze bez dozvole i obuke.
"Moraju se i ostali zaintresovani subjekti uključiti u proces. Na primer država bi trebala da subvenciniše polganja jer je njoj u interesu da ima bezbedne vozače", rekao je Milan Vujanić iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.
I pored veoma ambicioznog programa obuke i teorije i prakse, motoristi i dalje imaju nedovoljno stručnu obuku gde je instruktor u službi nadzora nad kandidatom bez mogućnosti da reaguje u kritičnim situacijama.
"Motoristi imaju dvostruko lošiju obuku od na primer vozača automobila iako je njihova bezbednost dva puta manja nego automobilista", kaže Okanović.
Dobra vest u celoj prici je i informacija da oni čija je auto-škola izgubila licencu mogu bez troškova preći u školu koja je ima. Dovoljno je da imaju ispisnicu i potvrdu o završenoj obuci ili o neuspesnom polaganju oni će samo platiti ponovnu cenu ispsita za kategoriju koju žele.