Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Ðokic izjavio je danas tokom posjete opštini Višegrad da je potrebno pronaći nove partnere koji bi investirali u prehrambeno-preradivačku industriju i turizam, što bi obezbijedilo kvalitetan prihod ovoj lokalnoj zajednici. On se tokom posjete Višegradu informisao o privrednim kapacitetima i postojećim privrednim subjektima na području te opštine, koju je potrebno podržati tako da se maksimalno razvijaju sve djelatnosti koje predstavljaju komparativnu prednost ovog područja. Riječ je o preradivackoj industriji u sektoru prehrambeno-preradivacke industrije, agrarnoj privredi u cjelini, odnosno razvoju novih vidova prozvodnje u tom sektoru, te razvoju turizma na ovom podrucju. To je vrlo znacajna aktivnost koja može donijeti kvalitetan prihod opštini Višegrad, istakao je Ðokić.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Ðokic izjavio je danas tokom posjete opštini Višegrad da je potrebno pronaći nove partnere koji bi investirali u prehrambeno-preradivačku industriju i turizam, što bi obezbijedilo kvalitetan prihod ovoj lokalnoj zajednici.
On se tokom posjete Višegradu informisao o privrednim kapacitetima i postojećim privrednim subjektima na području te opštine, koju je potrebno podržati tako da se maksimalno razvijaju sve djelatnosti koje predstavljaju komparativnu prednost ovog područja.
"Riječ je o preradivackoj industriji u sektoru prehrambeno-preradivacke industrije, agrarnoj privredi u cjelini, odnosno razvoju novih vidova prozvodnje u tom sektoru, te razvoju turizma na ovom podrucju. To je vrlo znacajna aktivnost koja može donijeti kvalitetan prihod opštini Višegrad", istakao je Ðokić.
On je naveo da se na sastanku sa opštinskim rukovodstvom govorilo o sektoru energetike i obrazovanja, kao i o podršci aktivnostima u obrazovnom procesu jer ce "Hidroelektrani" /HE/ u buducnosti biti potrebni zaposleni i sa srednjim i sa visokoškolskim obrazovanjem.
Ðokic je podsjetio na neriješeno pitanje naknada za 2.800.000 metara kvadratnih zemljišta, potopljenog prilikom izgradnje HE Bajina Bašta, koje pripada opštini Višegrad, i napomenuo da je isplata naknada obaveza Vlade Srbije.
"Na zajedničkoj sjednici vlada Srbije i Srpske inicirao sam donošenje zakljucka o potopljenom zemljištu, koji je usvojen. Planirano je i da uspostavimo novi energetski komitet koji ce ciniti relevantni predstavnici Srbije i Republike Srpske, a bavice se energetskom politikom, razvojem energetike i zajednickim djelovanjem u regionu, a posebno Srpske i Srbije. Takode, obrazovacemo strucno tijelo koje ce se baviti naknadama i ocekujemo da do kraja 2015. godine to pitanje bude riješeno", rekao je Ðokic.
On je naglasio da se teško može riješiti pitanje starog duga za potopljeno zemljište koji sada iznosi 92 miliona KM.
"Želimo da Srbija pocne placati naknadu od ove godine, a pitanje starog duga cemo riješavati na drugi nacin", rekao je Ðokic i dodao da ce se potruditi da ovo dovede do kraja zajedno sa predstavnicima u Vladi Republike Srpske i Srbije.
Nacelnik opštine Slaviša Miškovic rekao je novinarima da je sa Ðokicem razgovarao o ekonomsko-socijalnoj situaciji, a da je posebno akcenat stavljen na buduce pravce ekonomskog razvoja, sa aspekta energetike, drvne industrije i prerade u oblasti poljoprivrede.