Sudske takse obogatile su državni budžet prošle godine za čak milijardu dinara više nego 2010. Tako je krajem decembra u državnu kasu leglo više od 6,4 milijarde dinara, a pre dve godine u isto vreme 5,4. Razlozi za deblji konto su efikasniji zakoni, veća javnost rada i više rešenih predmeta u sudovima. Samim tim, omogućeno je i da naplata sudskih taksi bude veća. Drugi razlog je automatsko vođenje predmeta. Pre dve godine, u samo 17 privrednih sudova zaposleni su vodili predmete kompjuterski, a danas to radi više od 5.000 njih u 77 osnovnih, viših i privrednih sudova i blizu 100 sudskih jedinica. Svi oni, zajedno sa sudijama i predsedincima sudova, mogu da kontrolišu da li je sudska taksa plaćena. Konkretno - čim neko podnese tužbu sudu, dobije informaciju koliku taksu i u kom roku mora da plati. Ako to ne uradi, sledi mu opomena sa uvećanom taksom. Ukoliko i tada izbegne plaćanje, sud ima odrešene ruke da je prinudno naplati. I to tokom celog postupka, i na tužbu, i na presudu i na druge radnje.
Sudske takse obogatile su državni budžet prošle godine za čak milijardu dinara više nego 2010. Tako je krajem decembra u državnu kasu leglo više od 6,4 milijarde dinara, a pre dve godine u isto vreme 5,4.
Razlozi za deblji konto su efikasniji zakoni, veća javnost rada i više rešenih predmeta u sudovima.
- Samim tim, omogućeno je i da naplata sudskih taksi bude veća - objašnjava za ”Novosti” pomoćnik ministra pravde Dejan Pašić.
- Drugi razlog je automatsko vođenje predmeta. Pre dve godine, u samo 17 privrednih sudova zaposleni su vodili predmete kompjuterski, a danas to radi više od 5.000 njih u 77 osnovnih, viših i privrednih sudova i blizu 100 sudskih jedinica.
Svi oni, zajedno sa sudijama i predsedincima sudova, mogu da kontrolišu da li je sudska taksa plaćena. Konkretno - čim neko podnese tužbu sudu, dobije informaciju koliku taksu i u kom roku mora da plati. Ako to ne uradi, sledi mu opomena sa uvećanom taksom. Ukoliko i tada izbegne plaćanje, sud ima odrešene ruke da je prinudno naplati. I to tokom celog postupka, i na tužbu, i na presudu i na druge radnje.
- Zahvaljujući ovim mogućnostima, Privredni sud u Beogradu je, recimo, prošle godine povećao naplatu sudskih taksa za čak 70 odsto više nego pre dve godine. Uskoro, ovu mogućnost imaće i svi prekršajni sudovi - kaže Pašić.
A u sudu, svaki papir se plaća. Najjeftinije prolaze građani kojima, recimo, treba samo fotokopija stranice bilo kog akta. Za nju će morati da izdvoje 20 dinara. Sve što se odnosi na testament - sastavljanje i čuvanje u sudu košta po 980 dinara. Za čitanje predmeta koji je završen mora da se izdvoji 190 dinara, a čak ni otkazivanje punomoćja advokatu nije besplatno. I za to mora da se plati 190 dinara.
Sasvim je druga priča u parnicama čija vrednost prelazi milion dinara, kada za taksu treba izdvojiti 97.500. Najveća taksa plaća se privrednim sudovima: čak 390.000 dinara za sporove preko 10 miliona.
U sudovima kažu da nijedna od ovih globa nije za šalu. Ali će, zato svaki službenik na pitanje koliko košta taksa za razvod braka, reći:
- Oko 6.000 dinara. Ako je muškarac džentlmen, neka on plati.
Novac vraćaju sudovima
Milijarde ”poreza” na tužbe, žalbe i presude, vraćaju se sudovima. Naime, sa 40 odsto podmiruju se tekući troškovi, a sa još 20 poboljšava se materijalni položaj zaposlenih i u sudovima i u tužilaštvima. Ali, iz ovog novca isplaćuju se i odštete zbog maratonskih suđenja.