EU daje prednost popravci umesto zameni proizvoda

Bez autora
Apr 28 2025

Ekološki dizajn i energetsko označavanje proizvoda biće prioritet evropskih vlasti u narednih pet godina, saopšteno je iz Evropske komisije.

Upravo je usvojen radni plan i do 2030. godine ove dve uredbe bi trebalo da donesu konkretne rezultate. Prioritetni proizvodi za zahteve eko-dizajna i energetskog obeležavanja su čelik i aluminijum, tekstil (sa fokusom na odeću), nameštaj, gume i dušeci. Oni su odabrani na osnovu njihovog potencijala da ostvare cirkularnu ekonomiju. Komisija takođe namerava da uvede horizontalne mere prema zahtevima za popravljivost proizvoda kao što su potrošačka elektronika i mali kućni aparati. Ovo će uključiti uvođenje ocene popravljivosti za proizvode sa najvećim potencijalom i zahteve za recikliranje električne i elektronske opreme. Komisija kaže da će budući zahtevi za ekološki dizajn i označavanje energije za odabrane proizvode pokrivati performanse proizvoda, kao što su minimalna izdržljivost, minimalna energetska i resursna efikasnost, dostupnost rezervnih delova ili minimalni sadržaj recikliranog materijala ili informacije o proizvodu, uključujući ključne karakteristike proizvoda kao što su emisija ugljen-dioksida i uticaj na životnu sredinu.

Informacije o proizvodu će uglavnom biti dostupne putem digitalnog pasoša proizvoda ili, za proizvode sa energetskim oznakama, preko Evropskog registra proizvoda za energetsko označavanje (EPREL). Komisija obećava da će obratiti pažnju na potrebe malih i srednjih preduzeća kada razvijaju zahteve za ekološki dizajn, posebno mikro i mala preduzeća sa srednjim kapitalom, i da će obezbediti da im je na raspolaganju prilagođena podrška. Inače, ono što najviše znači potrošačima je direktiva kojom im se omogućava dobijanje popravke umesto zamene proizvoda, kao i da postupak postane dostupniji. Ova direktiva je usvojena početkom juna prošle godine i zvanično ustanovljava pravo na popravku neispravnih proizvoda na lakši, jeftiniji i brži način. S druge strane, proizvođači se ovim propisima podstiču da proizvode robu koja traje duže i može se popraviti, ponovo koristiti i reciklirati. Potrošači širom Evrope, a s vremenom i oni u zemljama koje nisu članice EU, dobiće time veća prava i, što je najvažnije, ostvarivanje tih prava će biti efikasnije i u korist građana. Sada će imati mogućnost da lakše dobiju obrazac za dobrovoljnu popravku sa jasnim informacijama o rokovima i cenama, a biće otvorena i evropska platforma na kojoj će moći da pronađu te usluge, pa čak i produžetak zakonske garancije na 12 meseci ukoliko potrošači odaberu popravku umesto zamene. Novost je da će se lista proizvoda s vremenom povećavati i ti proizvodi će se dodavati postojećoj direktivi.

Da podsetimo, ovaj propis je donet još pre nekoliko godina sa ciljem da se potrošačima omoguće uštede, a i da se smanji količina otpada, što će pomoći u postizanju ciljeva evropskog zelenog plana. Kako je tada saopšteno, tokom poslednjih decenija potrošači neispravne proizvode često menjaju umesto da ih popravljaju. Razlog je i to što nisu imali podsticaj da proizvode popravljaju posle isteka garancije.

Cilj je da se obezbedi popravka većeg broja proizvoda do isteka garancije, i to u slučaju proizvoda kao što su usisivači, tableti i pametni telefoni. Prema novim pravilima, trgovci će morati da obezbede ovu uslugu, osim ako je skuplja od zamene. Posle isteka garancije imaće pristupačniji postupak popravke proizvoda. Potrošači dobijaju pravo da od proizvođača traže da im poprave proizvod kao što su mašine za pranje veša i televizori. Ono što je posebno važno jeste da je pokrenuta i internet platforma za popravljanje proizvoda, preko koje će se potrošači povezivati sa serviserima, moći će da ih pretražuju po lokaciji i kvalitetu da bi našli bolje ponude. Evropljani svake godine proizvedu više od 16 kilograma električnog otpada po osobi. Gotovo polovina tog otpada su pokvareni kućni aparati, a u EU se reciklira oko 40 odsto, ostavljajući ogromnu količinu potencijalno opasnog materijala. Iz nemačkog ministarstva za životnu sredinu poručuju da je sledeći korak da proizvođači moraju da navedu očekivani vek trajanja proizvoda i da ga poprave ako se pokvari pre isteka tog roka. To bi trebalo da podstakne kompanije da prave trajnije uređaje. Potrošači, s druge strane, ako znaju da će aparat zaista raditi 10 godina, mogu da biraju proizvode koji su trajniji ili se lako mogu popraviti. Prema mišljenju evropskih stručnjaka, za većinu uređaja popravka je pravi izbor, dok izuzetak mogu da budu stari, neefikasni frižideri, koji mogu sadržati gasove s efektom staklene bašte koji utiču na klimatske promene.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik