Sa ostvarenim povećanjem od oko 15 odsto, izvoz proizvođača tekstila, odeće, kože i obuće u 2013. godini premašio je milijardu evra, saopštila je državna statistika. Ukupnom prošlogodišnjem robnom izvozu zemlje od 14,6 milijardi dolara ovaj sektor prerađivačke industrije doprineo je sa 7,2 odsto. U statističkim tabelama može se pročitati i da su proizvođači tekstila, odeće, kože i obuće u spoljnoj trgovini u prošloj godini ostvarili suficit od 58,2 miliona dolara. Taman kad su je mnogi već sahranili, izgleda da se srpska tekstilna industrija, kao feniks, ponovo diže iz pepela. Sudeći po pozivima trgovaca odećom i obućom, Evropa se polako vraća srpskoj modnoj industriji, tvrdi Milorad Vasiljević, sekretar Udruženja za industriju tekstila, odeće, kože i obuće Privredne komore Srbije. Porudžbine iz evropskih modnih metropola sve su učestalije u poslednje dve godine.
Sa ostvarenim povećanjem od oko 15 odsto, izvoz proizvođača tekstila, odeće, kože i obuće u 2013. godini premašio je milijardu evra, saopštila je državna statistika. Ukupnom prošlogodišnjem robnom izvozu zemlje od 14,6 milijardi dolara ovaj sektor prerađivačke industrije doprineo je sa 7,2 odsto.
U statističkim tabelama može se pročitati i da su proizvođači tekstila, odeće, kože i obuće u spoljnoj trgovini u prošloj godini ostvarili suficit od 58,2 miliona dolara.
Taman kad su je mnogi već sahranili, izgleda da se srpska tekstilna industrija, kao feniks, ponovo diže iz pepela.
– Sudeći po pozivima trgovaca odećom i obućom, Evropa se polako vraća srpskoj modnoj industriji – tvrdi Milorad Vasiljević, sekretar Udruženja za industriju tekstila, odeće, kože i obuće Privredne komore Srbije.
– Porudžbine iz evropskih modnih metropola sve su učestalije u poslednje dve godine. Evropa zna da mi radimo kvalitetno. Ugovaranje robe, za naredne sezone, u poslednjih nekoliko dana tražili su nam kupci iz Švedske, Nemačke, Rusije, Poljske i Francuske. Oni bi da kupe gotovu odeću i obuću, a ne da ugovaraju takozvane lon poslove, odnosno jeftino šivenje od njihovog materijala.
U Udruženju tekstilaca, kožara i obućara PKS ovih dana je mobilno stanje. Jedna ruska kompanija najavila je veliku porudžbinu i dugotrajnu saradnju. Umesto da žensku odeću uvoze iz Nemačke, Rusi hoće da je kupuju u Srbiji. Sada bi dobrodošle velike fabrike koje je ugasila pogrešna privatizacija. Ali, od kuknjave nema vajde.
– Radimo na tome da na ovom poslu udružimo šest manjih proizvođača – kaže Vasiljević.
Povratak Evrope našim proizvođačima odeće i obuće, ali i njihovim konkurentima na Balkanu, neće biti kratkog daha, tvrdi naš sagovornik. Zato država treba da pomogne tu industriju.
– U Hrvatskoj, BiH, Bugarskoj i Rumuniji porezi i doprinosi na zarade zaposlenih u ovom sektoru industrije manji su od 40 odsto, a u Srbiji oko 65 procenata. Reč je o neto izvoznicima koji zapošljavaju žensku radnu snagu. Smanjivanjem ovih dažbina i odobravanjem podnošljivih kredita za kupovinu opreme, na primer iz Fonda za razvoj ili na neki drugi način, ovaj sektor bi bio konkurentniji, broj zaposlenih bi mogao da se udvostruči, a mnogi proizvođači iz „sive zone” legalizovali bi svoje poslovanje – ukazuje Vasiljević.
Da ta industrija zaslužuje veću podršku govori i podatak da je lane bila naš treći izvoznik, iza proizvođača drumskih vozila – 2,17 i električnih mašina – 1,12 milijardi dolara. Zahvaljujući državnim subvencijama po radnom mestu i sporazumima o slobodnoj trgovini sa zemljama koje čine tržište od milijardu ljudi, Srbija je i u ovom sektoru industrije privukla više pravih stranih direktnih investicija. Svoje fabrike su ovde izgradile kompanije iz Italije, Austrije i Nemačke. Najavljuju se i nove.
– Turski investitor je u Leskovcu nedavno počeo da gradi fabriku za odeću od džinsa u kojoj će zaposliti 400 radnika, a italijanski „Vali” i nemački „Falke” traže lokacije za nove fabrike čarapa u kojima će posao dobiti oko 2.000 ljudi – kaže Vasiljević.
– Izvoz čarapa u 2013. godini vredeo je 275 miliona dolara, sa ostvarenim suficitom od 215 miliona dolara.
Da srpska modna industrija može i znatno više govori i podatak da je izvoz tekstila i odeće iz Bugarske u 2013. godini dostigao vrednost od 1,8 milijardi evra, dok je naš izvoz odeće i obuće iznosio oko 792 miliona evra.
Zvanična statistika kaže da se proizvodnjom tekstila, odeće i obuće u Srbiji bavi oko 1.800 firmi i da zapošljavaju oko 30.000 ljudi, a u PKS tvrde da odeću i obuću nelegalno proizvodi još oko 60.000 ljudi. Nelegalan uvoz i trgovina i dalje cvetaju, uprkos gotovo višedecenijskim obećanjima nadležnih da će ih svesti na podnošljivu meru.
Po zvaničnoj statistici, plate šnajdera, kožara i obućara tradicionalno su najniže. Prema izveštaju za prošlu godinu, u proizvodnji kože i predmeta od kože 23.241 dinar u proseku, a u proizvodnji odevnih predmeta – 23.771 dinar.
Vasiljević kaže da se vlasnici tekstilnih i obućarskih firmi od Novog Pazara do Subotice žale da teško dolaze do radnika i inženjera. Tvrdi da je prosečna mesečna zarada dobrog šivača u Novom Pazaru u protivvrednosti 500 evra, a oni najbolji i najproduktivniji zarađuju i dvostruko više.
„Jumko” – najveća briga
Štrajk 1.700 tekstilaca u „Jumku” morio je proteklih dana i sekretara njihovog udruženja Vasiljevića, koji je na ovoj dužnosti od početka godine.
Pored toga što su odbili da rade dok im se ne overe zdravstvene knjižice i ne isplati još jedna plata, štrajkači odbijaju da finskoj armiji isporuče 12.000 sašivenih jakni i 10.000 pantalona. Po ugovoru, finska vojska očekuje da im se sašije još 10.000 jakni.
– Da nije bilo štrajka u „Jumku” za finsku armiju šilo bi se do kraja 2016. godine – kaže Vasiljević.
– Zbog štrajka je od ugovora za šivenje uniformi odustala i jedna firma iz Poljske. Sada traže partnera u BiH i Hrvatskoj.