Evropska država oporezuje sve - od bitkoina do krava

Bez autora
Feb 22 2021

Švajcarski porez na bogatstvo je rijetki primjer iz realnog svijeta kako izdatak na imovinu može da funkcioniše, a takve ideje su tek sada počele da dobijaju na značaju i u drugim dijelovima planete, zbog korona krize. Na primjer, u Argentini se "porez za milionere" već primjenjuje.

Ova mjera primorava stanovnike jedne od najbogatijih država na svetu da izračunaju vrijednost njihovih investicija, nekretnina, automobila, likovne umjetnosti, bitkoina, pa čak i košnica i krava. Dobro ste pročitali, sve se računa i niko nije pošteđen.

Vlade švajcarskih kantona, zatim, skidaju procenat, u odnosu na obim bogatstva i sam kanton. Švajcarska može da se pohvali efikasnom poreskom politikom, dok neke druge zemlje, usred kovida, bivaju žrtve rasta javnog duga.

Te posljedice najviše osjećaju siromašni. A o porezima na bogatstvo raspravlja se od Kalifornije do Velike Britanije, premda je bilo pomena da je Vašington sve bliže uvođenju tog zakona.

Time bi se smanjio javni dug zemlje i rješile bi se mnogobrojne društvene nejednakosti. Američka senatorka Elizabet Voren, ali i razni drugi, zagovornici su te ideje.

Kritike se kreću od stava da je pogrešno ciljati imovinu akumuliranu prihodom koji je već oporezovan, pa do praktičnijih pitanja vezano za to kako pošteno upravljati takvim taksama.

Čini se, međutim, da Švajcarce sve to ne muči mnogo. Stefan Kaufman, poljoprivrednik iz kantona Cirih, takvu politiku opisuje kao dobar švajcarski kompromis. Kaže da "porez na bogatstvo ne boli".

Poslkednjeg dana svake godine, Kaufman - koji sjedi u gradskom zakonodavnom tijelu nacionalističke Švajcarske narodne partije - prebrojava svoju stoku i sa ostatkom imovine unosi broj u poresku prijavu.

Njegovih 50 bikova, prema pravilu, vrijede oko 2.000 franaka (2.239 dolara). Dva magarca su 500 franaka po papiru. Švajcarska je među vrlo malo zemalja koje praktikuju godišnji porez na bogatstvo.

Broj zemalja OECD-a koje su ga nametnule, smanjio se na četiri u 2017. u odnosu na 12, koliko ih je bilo 1990. godine. Korona je sada podstakla ponovno oživljavanje te ideje.

Njemačke socijaldemokrate pozdravljaju porez na bogatstvo. Ipak, sva je prilika da će zemlje, kao recimo Argentina, uvesti ovu taksu samo kao jednokratnu mjeru.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik