Vlasnici ili nosioci stanarskog prava nad stanovima JNA u FBiH neće moći da vrate svoje stanove, već će za njih moći da dobiju nadoknadu, ako novo stanarsko pravo nisu ostvarili u nekoj od država bivše SFRJ. Predviđa ovo Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prodaji stanova na koje postoji stanarsko pravo, a koji je prošle sedmice utvrdila Vlada FBiH. U Vladi FBiH poručuju da je ovaj zakon u skladu sa odlukama Ustavnog suda BiH i odlukom Evropskog suda za ljudska prava, ali predstavnici vojnih penzionera smatraju da su njime oštećeni bivši pripadnici JNA. Izmjenama zakona propisano je pravo na nadoknadu koju daje FBiH, a koja se određuje po prosječnoj cijeni kvadrata stana prema posljednjem podatku Federalnog zavoda za statistiku, a umanjuje se za amortizaciju stana po stopi od jedan odsto godišnje, saopšteno je iz Vlade FBiH.
Vlasnici ili nosioci stanarskog prava nad stanovima JNA u FBiH neće moći da vrate svoje stanove, već će za njih moći da dobiju nadoknadu, ako novo stanarsko pravo nisu ostvarili u nekoj od država bivše SFRJ.
Predviđa ovo Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prodaji stanova na koje postoji stanarsko pravo, a koji je prošle sedmice utvrdila Vlada FBiH.
U Vladi FBiH poručuju da je ovaj zakon u skladu sa odlukama Ustavnog suda BiH i odlukom Evropskog suda za ljudska prava, ali predstavnici vojnih penzionera smatraju da su njime oštećeni bivši pripadnici JNA.
- Izmjenama zakona propisano je pravo na nadoknadu koju daje FBiH, a koja se određuje po prosječnoj cijeni kvadrata stana prema posljednjem podatku Federalnog zavoda za statistiku, a umanjuje se za amortizaciju stana po stopi od jedan odsto godišnje - saopšteno je iz Vlade FBiH.
Nosilac stanarskog prava koji je poslije 14. decembra 1995. godine ostao u službi u oružanim snagama izvan teritorije BiH, a nije dobio novi stan, umjesto upisa prava vlasništva, ima pravo na ovu nadoknadu od FBiH.
Zakonom se definiše i da nosilac stanarskog prava ili njegov bračni drug, koji nije zaključio ugovor o otkupu stana, te nije dobio novi stan i čiji je zahtjev za povrat stana odbijen, takođe ima pravo na nadoknadu od FBiH.
Međutim, za one koji su napustili stan u FBiH i nakon toga dobili novi stan iz stambenih fondova oružanih snaga država bivše SFRJ, raskida se ugovor o otkupu stana u FBiH. Tako ova lica nemaju pravo na povrat stana, pravo na upis prava vlasništva nad stanom, niti pravo na naknadu.
Predsjednik Udruženja vojnih penzionera Republike Srpske Milorad Kutlešić rekao je da je realno, ako je neko dobio stan u nekoj drugoj zemlji u regionu, da mu se ne vrati stan u FBiH.
- To je u redu, ali nije u redu što ne daju da se vrati stan onima koji nisu dobili drugi, već samo da se isplati naknada. Pored toga, cijena koju daju za naknadu je minimum minimuma - rekao je Kutlešić.
Dodao je da FBiH ne želi da vrati vojne stanove jer ih je dodijelila svojim vojnim funkcionerima.
- Ti stanovi su zatim otkupljeni i oni sada ne mogu više ništa s njima, neće svoje ljude da istjeraju - rekao je Kutlešić.
Oficiri bivše JNA još potražuju od FBiH 258 stanova, a u Strazburu postoji 13 tužbi koje se još vode u vezi sa povratom tih stanova.
Ustavni sud BiH utvrdio je u novembru 2012. povredu prava na imovinu u više predmeta "stanova JNA" i naložio FBiH da donese odluku na koji način će obeštetiti vlasnike.
Strazbur
Od ukupnog broja prijeratnih korisnika vojnih stanova u FBiH, a koji su iz RS, njih 14 tužilo je BiH Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu zbog nemogućnosti da vrate stan ili dobiju odštetu. Do sada je sud donio odluku u korist bivšeg oficira JNA Branimira Đokića kojom je naložena isplata odštete od 65.000 evra na ime materijalne i nematerijalne štete zbog nemogućnosti da vrati stan u Sarajevu koji je otkupio.
Odluka je donesena i u slučaju Ljeposave Mago, a naloženo je da bude obeštećena sa 58.000 evra. Početkom ovog mjeseca odlučeno je i da četvorica bivših oficira JNA ne mogu da vrate otkupljene stanove u BiH jer su im u međuvremenu u Srbiji dodijeljeni novi stanovi. Prema toj odluci, FBiH nije dužna ni da obešteti ove oficire.