Finansijski sektor u Srbiji prošle godine ostvario je dobit od 11,4 milijardi dinara, što pokazuje povratak u zonu profitabilnosti nakon negativnog poslovanja u 2011. godini. To je ipak skoro četiri puta manje nego pre početka ekonomske krize 2008. godine, kada je dobitak iznosio 38,5 milijardi dinara. U 2012. godini sa dobitkom poslovao je bankarski sektor, koji je imao dobit od 8,4 milijarde dinara, kao i sektor osiguranja, koji beleži dobit od 1,2 milijarde dinara, što je dvostruko više nego 2011. godine. Pozitivno je poslovao i sektor dobrovoljnih penzijskih fondova sa 95 miliona dinara, što je osam puta više nego prethodne godine. Gubitak u poslovanju imali su sektor finansijskog lizinga – 258 miliona dinara, što je šest puta više od gubitka u 2011. godini, kao i sektor investicionih fondova 53 miliona dinara, dok su brokersko-dilerska društva imala gubitak od 243 miliona dinara.
Registrator u Registru finansijskih izveštaja i boniteta Agencije za privredne registre (APR) Ružica Stamenković saopštila je danas da je finansijski sektor u Srbiji prošle godine ostvario dobit od 11,4 milijardi dinara, što pokazuje povratak u zonu profitabilnosti nakon negativnog poslovanja u 2011. godini.
Stamenković je na konferenciji za novinare, održanoj povodom predstavljanja rezultata poslovanja finansijskog sektora na osnovu zbirnih podataka iz obrađenih redovnih godišnjih finansijskih izveštaja za 2012. godinu, istakla da je to ipak skoro četiri puta manje nego pre početka ekonomske krize 2008. godine, kada je dobitak iznosio 38,5 milijardi dinara.
U 2012. godini sa dobitkom poslovao je bankarski sektor, koji je imao dobit od 8,4 milijarde dinara, kao i sektor osiguranja, koji beleži dobit od 1,2 milijarde dinara, što je dvostruko više nego 2011. godine.
Pozitivno je poslovao i sektor dobrovoljnih penzijskih fondova sa 95 miliona dinara, što je osam puta više nego prethodne godine.
Gubitak u poslovanju imali su sektor finansijskog lizinga – 258 miliona dinara, što je šest puta više od gubitka u 2011. godini, kao i sektor investicionih fondova 53 miliona dinara, dok su brokersko-dilerska društva imala gubitak od 243 miliona dinara, napomenula je Stamenković.
Ona je navela podatak da u Srbiji posluje ukupno 128 finansijskih institucija, i to 32 banke, 28 društava za osiguranje, 16 davalaca finansijskog lizinga, 34 brokersko - dilerskih društva, po pet društava za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima i investicionim fondovima, dva zatvorena i privatna investiciona fonda i šest drugih finansijskih institucija.
U tim finansijskim institucijama prošle godine bilo je zaposleno 40.123 radnika, što je 4,4 posto manje nego 2011. godine, ukazala je ona.
Poslovanje finansijskih institucija u Srbiji, kako je navela, bilo je uslovljeno makroekonomskom nestabilnošću, snažanim inflatornim pritiskom, slabljenjem domaće valute, padom ukupne ekonomske aktivnosti zemlje i otežanim pristupom finansijskim tržištima.
Na rad finansijskih institucija istovremeno su uticali višegodišnji problemi privrede, odnosno smanjenje investicionih aktivnosti, visok stepen zaduženosti privrede, velika nelikvidnost i problem otplate kredita, navela je Stamenković.
Prema njenim rečima, na tržištu kapitala zabeleženi su hronična nelikvidnost, malobrojni investitori i njihova uzdržanost od ozbiljnijih ulaganja, kao i dalji pad na tržištu hartija od vrednosti, što je pokazalo da je srpsko tržište kapitala u 2012. ostalo nerazvijeno i nelikvidno.
Govoreći o bankarskom sektoru u Srbiji, ona je saopštila da su pozitivno poslovale 22 banke, a da je deset imalo gubitke, uz napomenu da je u tom sektoru prošle godine broj zaposlenih smanjen za 1.905.
Stamenković je naglasila da je ukupan nivo poslovne aktivnosti bankarskog sektora, meren ukupnim prihodima i rashodima, bio približan onom iz 2011. godine.
Ona je istakla da je u poslednje dve godine lista banaka sa najvećim dobitkom nepromenjena i na njoj se nalaze Banka Inteza, Rajfajzen banka, Unikredit banka, Komercijalna i AIK banka, koje su ostvarile 75,5 posto dobitaka ukupnog bankarskog sektora.
S druge strane, Razvojna banka Vojvodine, NLB i Alfa banka zabeležile su 75 posto gubitaka bankarskog sektora u prošloj godini, navela je Stamenković i dodala da je kreditna aktivnost banaka u 2012. godini povećana za 9,8 posto.
Detaljnije informacije o poslovanju finansijskih institucija u Srbiji u prošloj godini mogu se pronaći na sajtu Agencije u odeljku Finansijski izveštaji i bonitet.