Računi za komunalne usluge, koje plaća privreda i dalje su i do tri puta veći u odnosu na građane, iako je još pre godinu i po stupio na snagu zakon po kojem cena mora da bude jedinstvena. Zato je Ministarstvo građevinarstva i urbanizma započelo kontrolu lokalnih samouprava. One koje još nisu izjednanačile cene usluga dobiće rok da izmene cenovnike. Nadležni veruju da će taj posao biti završen u roku od tri meseca. Prvi na udaru Republičke komunalne inspekcije bili su Niš i Vranje. Zakon jasno kaže da ne treba da postoji razlika u cenama između različitih kategorija potrošača, osim ako troškovi pružanja usluge nisu zaista veći. Zakon, međutim, većina lokalnih samouprava ne poštuje. Cene se razlikuju od jedan i po do čak tri puta. Nedavno je formirana Republička inspekcija i krenula je u kontrolu. Lokalne samouprave će biti najpre opomenute i imaće rok da usklade svoje odluke...
Računi za komunalne usluge, koje plaća privreda i dalje su i do tri puta veći u odnosu na građane, iako je još pre godinu i po stupio na snagu zakon po kojem cena mora da bude jedinstvena. Zato je Ministarstvo građevinarstva i urbanizma započelo kontrolu lokalnih samouprava. One koje još nisu izjednanačile cene usluga dobiće rok da izmene cenovnike. Nadležni veruju da će taj posao biti završen u roku od tri meseca.
Prvi na udaru Republičke komunalne inspekcije bili su Niš i Vranje.
- Zakon jasno kaže da ne treba da postoji razlika u cenama između različitih kategorija potrošača, osim ako troškovi pružanja usluge nisu zaista veći - objašnjava Aleksandra Damnjanović, pomoćnik ministra građevine i urbanizma. - Zakon, međutim, većina lokalnih samouprava ne poštuje. Cene se razlikuju od jedan i po do čak tri puta. Nedavno je formirana Republička inspekcija i krenula je u kontrolu. Lokalne samouprave će biti najpre opomenute i imaće rok da usklade svoje odluke. Očekujemo da će to uraditi za tri meseca.
U praksi preduzeća u Srbiji danas plaćaju skuplje isporuku gasa, odnošenje smeća, parkiranje, pa i svaku čašu vode. Do nedavno su plaćale više i grejanje. Analiza Ministarstva regionalnog razvoja je otkrila da su topli radijatori u firmama do šest puta skuplji nego u porodičnim kućama. Odmah je reagovalo Ministrstvo energetike, pa je uredbom precizirano da privreda grejanje može da plaća najviše 50 odsto skuplje od domaćinstava.
- Odnosi cena su različiti od grada do grada, od opštine do opštine - kaže Dragoljub Rajić, direktor Unije poslodavaca. - Isporuka vode za privredu je skuplja od 50, pa do 145 odsto. Firme isporuku gasa plaćaju do čak 412 odsto više od građana. Najveća je razlika u pojedinim vojvođanskim opštinama i gradovima. Odnošenje smeća je skuplje od 24 do 327 odsto. Poseban problem je što mnoge firme imaju ugovore o reciklaži sa drugim preduzećima. Većinu otpada odvoze na reciklažu, a istovremeno plaćaju astronomske iznose za odnošenje smeća koje se zaračunava po metru kvadratnom prostora. Parking prostor je od 50 do 212 odsto skuplji za privredu.