Bosna i Hercegovina nema svoju proizvodnju gasa, terminal za tečni prirodni gas niti podzemna skladišta. Gasna infrastruktura u BiH je još nedovoljno razvijena tako da generalno igra ograničenu ulogu u privredi, a od 1974 - 1976. godine, kada je započeta gasifikacija BiH, pa do danas, razmatralo se nekoliko opcija za povezivanje postojećeg prenosnog sistema s drugim sistemima. Trenutna Strategija energetskog razvoja RS-a i Strateški plan i program razvoja energetskog sektora Federacije BiH predviđaju značajan porast potrošnje plina u narednih deset godina. Iako nadležni organi vlasti iz oba entiteta preduzimaju niz aktivnosti na razvoju projekata gasne infrastrukture, izostaje koordinacija, a sve se radi u korist individualnih interesa entiteta, a ne države kao cjeline.
Bosna i Hercegovina nema svoju proizvodnju gasa, terminal za tečni prirodni gas niti podzemna skladišta. Gasna infrastruktura u BiH je još nedovoljno razvijena tako da generalno igra ograničenu ulogu u privredi, a od 1974 - 1976. godine, kada je započeta gasifikacija BiH, pa do danas, razmatralo se nekoliko opcija za povezivanje postojećeg prenosnog sistema s drugim sistemima.
Trenutna Strategija energetskog razvoja RS-a i Strateški plan i program razvoja energetskog sektora Federacije BiH predviđaju značajan porast potrošnje plina u narednih deset godina. Iako nadležni organi vlasti iz oba entiteta preduzimaju niz aktivnosti na razvoju projekata gasne infrastrukture, izostaje koordinacija, a sve se radi u korist individualnih interesa entiteta, a ne države kao cjeline.
Nema napretka
Naime, u BiH ne postoji zakonski okvir na državnom nivou uprkos brojnim neuspješnim pokušajima, od kojih su neki bili i potaknuti odpredstavnika međunarodne zajednice. Republika Srpska ima Zakon o gasu i regulatornu komisiju za energetiku RS-a, dok je nacrt zakona u FBiH u parlamentarnoj proceduri, a nadležnost je na Ministarstvu energije, rudarstva i industrije FBiH.
Potpisivanjem Sporazuma o energetskoj zajednici BiH se obavezala da će u određenom roku primijeniti sve evropske direktive u oblasti električne energije, prirodnog gasa, nafte... Međutim, BiH nije napravila nikakav napredak u ispunjavanju svojih međunarodnih obaveza iz Ugovora o Energetskoj zajednici.
Trenutno u BiH ne postoji regulatorno tijelo za pitanja gasa na državnom nivou, ne postoji adekvatno pravno, funckionalno ni knjigovodstveno razdvajanje niti u jednom entitetu, kao ni definisana mrežna tarifa.
Ministarsko vijeće Energetske zajednice je 24. oktobra 2013. održalo svoj godišnji sastanak u Beogradu, na kojem je zaključilo da BiH krši obaveze u gasnom sektoru. Zaključkom su pozvani organi vlasti BiH da poštuju preuzete obaveze tako što će do juna 2014. godine usvojiti relevantne zakonske akte, odnosno trebao bi biti usvojen zakon o gasu na nivou države.
Iako je Sekretarijat Energetske zajednice i službeno ponudio svoju pomoć BiH u izradi nacrta novog zakona, nadležni organi vlasti BiH ne preuzimaju obavezu niti daju političku podršku uslađivanju zakona o gasu.
"BiH kao ugovorna strana Sporazuma o energetskoj zajednici je pristala da će poštovati sve uslove iz Sporazuma. U nekim oblastima BiH je ispunila veći dio obaveza iz Sporazuma, dok je u drugim područjima primjećeno značajno kašnjenje, a BiH najviše kasni u pogledu ispunjavanja obaveza koje se odnose na sektor gasa", kazao nam je Andy McGuffie, portparol Delegacije EU.
On je dodao kako je ministarsko vijeće Energetske zajednice zatražilo od Bosne i Hercegovine da uskladi svoj zakonodavni okvir koji se odnosi na sektor gasa do juna 2014. godine.
"Evropska komisija je na ministarskom sastanku Evropske komisije i BiH, koji je održan u Bruxellesu 28. januara 2014, zatražila od vlasti BiH da poduzmu potrebne korake s ciljem koordinacije aktivnosti, kako bi zemlja provela odluku Ministarskog vijeća Energetske zajednice. Ukoliko se nadležni organi u BiH slože da poduzmu koordinirani pristup i blisko sarađuju, zemlja bi bila u poziciji da zadovolji potrebne uslove u razumnom roku", stav je Delegacije EU.
Međutim, u BiH je najveći problem kako doći do političkog dogovora o državnim pravilima za funkcionisanje tržišta električne energije i gasa.
Slaviša Šućur, predsjedavajući Odbora za energetiku, rudarstvo i industriju u Predstavničkom domu FBiH, kazao je za Oslobođenje kako je za BiH najbolje da ima državni zakon i strategiju u bilo kom sektoru pa tako i u sektoru gasa.
"U Federaciji BiH je davno urađen Nacrt zakona o gasu i na tome je sve stalo. FBiH je čekajući da se nešto dogodi i da se ovo pitanje reguliše na državnom niovu propustila da usvoji zakon, koji je u parlamentarnoj proceduri", kazao je Šućur dodajući kako je nacrtom zakona o gasu regulisano i da Regulatorna komisija za energiju u FBiH (FERK) preuzme nadležnost nad sektorom gasa.
Prema njegovim riječima, bilo bi idealno da BiH ima državni zakon o gasu, ali ističe da je bolje da se radi i na entitetskim nivoima, pa da se poslije ide na usaglašavanje, nego da se nikako ne radi.
"Mada ukoliko se budu radili zakoni na nivou entiteta onda se mora voditi računa da to budu usklađeni zakoni", kazao je Šućur.
Entiteti ispred države
Komentarišući najave Ministarskog vijeća da ukoliko BiH do juna 2014. ne ispuni obaveze iz Drugog energetskog paketa, Sekreterijat Energetske zajednice predložit će određene sankcije protiv BiH, Šućur kaže:
"Nije prvi put da BiH probija rokove. Očito je da smo u ovom sektoru dobrano zakasnili. Međutim, činjenica je i da ova Vlada nešto radi, polako stiže zadane rokove, ispunjava ciljeve, obaveze koji su pred nju postavljeni. U pripremi je set zakona iz sektora energije, znači da se nešto radi".
Kad je riječ o gasnom sektoru očito je da se više radi u interesu entiteta nego države. Šućur ističe kako političke stranke i politika iz RS-a jednostavno ne žele da učestvuju u izradi ovih, državnih zakona
Inače, federalni ministar energije, industrije i rudarstva Erdal Trhulj je u svojim istupanjima istakao da je opredjeljenje vlasti FBiH da se na nivou države donese Zakon o gasu, kao i energetska strategija. S druge strane ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević nedavno je za Srnu izjavio kako na nivou BiH zakon o gasu može biti samo zbir dva entitetska zakona o gasu, odnosno da se uvaži činjenica da RS ima svoj Zakon o gasu i da FBiH donese svoj, pa da ova oblast bude regulisana na nivou entiteta, jer energetski sektor i oblast gasa, prema njegovim riječima, pripadaju entitetima.
Stav ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, mada smo ih kontaktirali još prošle sedmice nismo dobili, kao ni odgovore iz Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS-a.