Građani sve manje uzimaju stambene kredite

Bez autora
Mar 20 2014

Građani se sve manje zadužuju, zbog niskog standarda. Svi zajmovi beleže pad, a posebno zabrinjava sve manje odobrenih stambenih pozajmica. Manje se kupuju stanovi i grade kuće, a to nije dobar signal za celokupnu građevinsku industriju. U Evropi trenutno nema niže prosečne plate od 330 evra, koliko iznosi u Srbiji. Čak i Makedonija ima veće zarade. Ovo je u četvrtak rekao Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije i istakao da bi situaciju mogao jedino da popravi priliv stranih investicija, rast privrede i standarda, i to bi bilo dugoročno rešenje. Ne postoji mnogo prostora za smanjenje kamatnih stopa na stambene kredite u evrima, koje u proseku iznose 4,5 odsto, jer su troškovi banaka veliki, zbog niskog kreditnog rejtinga Srbije, rekao je Dugalić.

Građani sve manje uzimaju stambene krediteGrađani se sve manje zadužuju, zbog niskog standarda. Svi zajmovi beleže pad, a posebno zabrinjava sve manje odobrenih stambenih pozajmica.

Manje se kupuju stanovi i grade kuće, a to nije dobar signal za celokupnu građevinsku industriju. U Evropi trenutno nema niže prosečne plate od 330 evra, koliko iznosi u Srbiji. Čak i Makedonija ima veće zarade.

Ovo je u četvrtak rekao Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije i istakao da bi situaciju mogao jedino da popravi priliv stranih investicija, rast privrede i standarda, i to bi bilo dugoročno rešenje.

- Ne postoji mnogo prostora za smanjenje kamatnih stopa na stambene kredite u evrima, koje u proseku iznose 4,5 odsto, jer su troškovi banaka veliki, zbog niskog kreditnog rejtinga Srbije - rekao je Dugalić.

- Uz to kamate na štednju u evrima su oko 3,5 odsto. Ali postoji mogućnost smanjenja kamatnih stopa na stambene kredite u dinarima. Uslov za to su niska inflacija i smanjenje referentne kamatne stope koju određuje Narodna banka Srbije.

Prema rečima Dugalića, tendencija smanjivanja kreditne aktivnosti u zemlji se nastavlja, a povećava se kašnjenje u otplati kredita privrede i građana. Stopa nenaplativih kredita kod preduzeća u privredi smanjena je sa 31,1 odsto u decembru 2013. na 29,1 odsto u februaru ove godine, kod preduzetnika su nenaplativi krediti prošlog meseca iznosili 21,5 procenata, a kod građana 8,8 odsto.

- Prosek za celu Srbiju iznosio je u februaru 22,8 odsto, što je lošija situacija nego u januaru - naveo je Dugalić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik