Industrijska proizvodnja u Srpskoj porasla je u prva tri mjeseca ove godine za 4,2 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period. Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najveći rast zabilježen je u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji i iznosio je šest odsto. U oblasti vađenja ruda i kamena proizvodnja je porasla tri odsto, a prerađivačka industrija je poboljšala učinak za 1,8 odsto. Potpredsjednik Privredne komore RS Mihajlo Vidić kaže da je rast iz prvog ovogodišnjeg kvartala naznaka da se u narednom periodu mogu očekivati pomaci u industriji. Ne možemo, međutim, biti potpuno zadovoljni, s obzirom na to da je osnovica sa kojom se poredi učinak industrije u prvom kvartalu niska. Moraju se tražiti nove investicije i treba se okrenuti stvaranju nove vrijednosti, jer bez toga nema ni većeg privrednog rasta, koji je ključan za bolje punjenje budžeta i prevazilaženje stanja u kojem se nalaze javni fondovi u RS, naglasio je Vidić i dodao da je na putu za jačanje privrede neophodna i reforma javnog sektora i obrazovanja.
Industrijska proizvodnja u Srpskoj porasla je u prva tri mjeseca ove godine za 4,2 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najveći rast zabilježen je u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji i iznosio je šest odsto. U oblasti vađenja ruda i kamena proizvodnja je porasla tri odsto, a prerađivačka industrija je poboljšala učinak za 1,8 odsto.
Potpredsjednik Privredne komore RS Mihajlo Vidić kaže da je rast iz prvog ovogodišnjeg kvartala naznaka da se u narednom periodu mogu očekivati pomaci u industriji.
- Ne možemo, međutim, biti potpuno zadovoljni, s obzirom na to da je osnovica sa kojom se poredi učinak industrije u prvom kvartalu niska. Moraju se tražiti nove investicije i treba se okrenuti stvaranju nove vrijednosti, jer bez toga nema ni većeg privrednog rasta, koji je ključan za bolje punjenje budžeta i prevazilaženje stanja u kojem se nalaze javni fondovi u RS - naglasio je Vidić i dodao da je na putu za jačanje privrede neophodna i reforma javnog sektora i obrazovanja.
Istakao je da se bez stvaranja poslovnog ambijenta koji će doprinijeti otvaranju novih preduzeća i intenziviranju proizvodnje u postojećim, te ako se ne realizuje u potpunosti sve ono što je predloženo setom reformskih zakona i ne uvaže primjedbe privrednika na te zakone, ne može očekivati značajniji iskorak.
Zavod za statistiku objavio je i podatke o spoljnotrgovinskoj razmjeni RS sa inostranstvom, koji pokazuju da je u prvom tromjesečju došlo do pada i izvoza i uvoza. Izvoz je na godišnjem nivou smanjen za 8,2 odsto, a uvoz za 11,7 odsto. Vrijednost robne razmjene RS sa inostranstvom u prvom kvartalu iznosio je 1,553 milijarde KM, od čega se na izvoz odnosilo 583,14 miliona, a na uvoz 970,65 miliona maraka. Spoljnotrgovinski deficit u ovom periodu iznosio je 387,5 miliona KM, dok je pokrivenost uvoza izvozom bila 60,1 odsto.
Vidić je istakao da RS mora ponovo obezbijediti ambijent za značajniji rast izvoza u odnosu na uvoz.
- Mora se vršiti supstitucija onoga što se uvozi domaćim proizvodima. Bez toga, teško ćemo poboljšati stanje u spoljnotrgovinskoj razmjeni, čiji se negativni efekti direktno odražavaju i na domaću privredu - rekao je Vidić.
Plata
Prosječna neto plata u RS u martu je iznosila 831 KM, izjavila je juče direktor Zavoda za statistiku RS Radmila Čičković.
- Plata u martu bila je niža u odnosu na februar ove godine za 0,9 odsto. Do smanjenja prosječne neto plate došlo je zbog manjeg broja plaćenih časova rada u oblastima vađenja ruda i kamena, te proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom - rekla je Čičkovićeva.