Uoči grejne sezone dug domaćinstava i privrede za struju je 26 milijardi dinara, za grejanje oko 30 milijardi, a za gas 100 milijardi dinara, ne računajući preduzeća u restrukturiranju. Dugovanja su i dalje velika, ali dvostruko manja nego prošle godine. Reformske mere Vlade i finansijska disciplina unutar preduzeća pomogle su da "Srbijagas", EPS i toplane sa građanima i privredom polako počnu da izlaze iz vrtloga međusobnih dugovanja. Politika naplate računa se zaoštrava na svim nivoima, pa se i začarani krug dugovanja, iako doduše sporo – ipak otvara. Naplata struje od građana je čak 96 odsto. EPS više ne dozvoljava gomilanje dugova. Za EPS i "Srbijagas" najveći problem su dugovi preduzeća u restrukturiranju. Veliki pomak je to što Petrohemija i Železara, od ove godine, redovno plaćaju račune i za gas i za struju.
Uoči grejne sezone dug domaćinstava i privrede za struju je 26 milijardi dinara, za grejanje oko 30 milijardi, a za gas 100 milijardi dinara, ne računajući preduzeća u restrukturiranju. Dugovanja su i dalje velika, ali dvostruko manja nego prošle godine. Reformske mere Vlade i finansijska disciplina unutar preduzeća pomogle su da "Srbijagas", EPS i toplane sa građanima i privredom polako počnu da izlaze iz vrtloga međusobnih dugovanja.
Politika naplate računa se zaoštrava na svim nivoima, pa se i začarani krug dugovanja, iako doduše sporo – ipak otvara. Naplata struje od građana je čak 96 odsto. EPS više ne dozvoljava gomilanje dugova.
Za EPS i "Srbijagas" najveći problem su dugovi preduzeća u restrukturiranju. Veliki pomak je to što Petrohemija i Železara, od ove godine, redovno plaćaju račune i za gas i za struju.
Generalni direktor EPS-a Aleksandar Obradović kaže da je naplata bolja i da je na računu EPS ove godine sedam milijardi više nego što je prvobitno bilo planirano.
"Deo novca koji je Staklara dugovala 'Srbijagasu' već se plaća, mi čekamo sada da EPS dođe na red. Onog momenta kada bismo isključili Staklaru, i mi i 'Srbijagas' bismo mogli da otpišemo ta potraživanja", rekao Obradović.
Toplane su značajno smanjile dugovanja, od 60 toplana za struju duguju samo četiri, dok su dugove za gas sa 12 milijardi smanjili na sedam milijardi dinara.
"Za mazut nema nikakvih dugova, sem dugova koji su nastali po isteku grejne sezone. Kod gasa određeni broj toplana ima dugove, ima obaveze, ali one će se verovatno reprogramirati uz saglasnost 'Srbijagasa', osnivača i toplana", kaže Milovan Lečić iz Udruženja toplana Srbije.
"Srbijagasu" je najvažnije da više ne duguje "Gaspromu". Za neplaćeni gas uglavnom blokiraju račune.
"Jedna stvar je sigurna, neće biti povećanja zaduženosti. Mi četiri meseca isporučujemo toplanama, a oni naplaćuju od svojih potrošača godinu dana. Biće tog odloženog efekta naplate, ali smo sigurni da ćemo sada naplatiti", kaže Dušan Bajatović, generalni direktor "Srbijagasa".
Država najavljuje još veću pomoć najsiromašnijim domaćinstvima. Ali i građani koji sve redovnije plaćaju račune, od energetskih preduzeća očekuju veće popuste. Za sada imaju pet odsto na struju, a ponegde i na druge komunalije.