Jugoslavija i dve kule na 33 sprata

Bez autora
Feb 10 2014

Najpovoljnija prognoza za rekonstrukciju hotela „Jugoslavija” jeste da će se završiti tek 2019. godine, trinaest godina od kada je prvi put najavljena. Kao da žele da dokažu da će se čekanje isplatiti, vlasnici, grčki investicioni fond „QS investment”, sada obećavaju, umesto samo jedne kule od 33 sprata, dva tornja te visine. Između njih trebalo bi da bude obnovljeno zdanje hotela. Zeleno svetlo do sada nije dobio ni prethodni projekat, koji je predviđao samo jednu kulu od 147 metara. Zato je pitanje da li će gradski urbanisti odobriti dvostruko veću ekstravaganciju. Posebno ako se ima u vidu da na toj lokaciji, od oko pet hektara, za sada nije predviđena gradnja objekata viših od 100 metara. Planirana 33 sprata zahtevaju veću visinu, to jest 137 metara.

Jugoslavija i dve kule na 33 sprataNajpovoljnija prognoza za rekonstrukciju hotela „Jugoslavija” jeste da će se završiti tek 2019. godine, trinaest godina od kada je prvi put najavljena.

Kao da žele da dokažu da će se čekanje isplatiti, vlasnici, grčki investicioni fond „QS investment”, sada obećavaju, umesto samo jedne kule od 33 sprata, dva tornja te visine. Između njih trebalo bi da bude obnovljeno zdanje hotela.

Zeleno svetlo do sada nije dobio ni prethodni projekat, koji je predviđao samo jednu kulu od 147 metara. Zato je pitanje da li će gradski urbanisti odobriti dvostruko veću ekstravaganciju. Posebno ako se ima u vidu da na toj lokaciji, od oko pet hektara, za sada nije predviđena gradnja objekata viših od 100 metara. Planirana 33 sprata zahtevaju veću visinu, to jest 137 metara, piše Politika.

„Denjub riversajd”, lokalnu firmu koja u ime grčkog vlasnika vodi posao, to nije obeshrabrilo i kažu da „urbanistički propisi ne poznaju takvu vrstu zabrane”. Postoji ipak studija visokih objekata, koja daje uslove za izgradnju oblakodera i koja je bila glavna prepreka prethodnom projektu. Pola godine posle usvajanja studije, nadležni su naložili investitoru da izradi plan detaljne regulacije (PDR) za tu lokaciju.

Njime može pokušati da dokaže da visoko zdanje ne bi zagušilo saobraćaj i ugrozilo vizure grada i da bi oko njega moglo da se obezbedi dovoljno parking mesta. Izrada PDR-a poverena je Centru za planiranje urbanog razvoja (CEP) i birou „Žugaj”. Planeri su završili studiju lokacije, posle koje sledi izrada tog dokumenta.

"Dokazali smo da koncept „Dunavske kapije”, koji osim obnove postojeće zgrade hotela predviđa i podizanje dve visoke kule sa luksuznim apartmanima i šoping molom, može da zadovolji sve urbanističke parametre. Na toj lokaciji će biti sazidano 137.000 kvadratnih metara, što je manje od maksimalno dozvoljene kvadrature. Visokim objektima štede se zelene površine i slobodan prostor na platou, a istovremeno se postiže atraktivnost projekta", ističe Vuk Đurović iz CEP-a.

Investitor će, uverava Rajan Rajičić, suvlasnik firme „Ril holding”, koja je od juna prošle godine zakupac hotela „Jugoslavija”, raspisati međunarodni arhitektonski konkurs za idejno rešenje kula.

"On bi mogao da bude objavljen za pola godine. To nije samo obaveza koju propisuje Generalni plan Beograda već i naša želja. Pobedničko rešenje biće osnova za izradu glavnog projekta. Gradnja kula mogla bi početi u februaru 2016. godine, a prve goste u „Kempinski” hotelu sa pet zvezdica očekujemo početkom 2019", kaže Rajičić.

Kakve su šanse da se ovaj projekat, vredan 277 miliona evra, iz kompjuterske animacije preseli u stvaran prostor i da li su samo urbanistički standardi kočničari investicije, u Urbanističkom zavodu Beograda nisu hteli da komentarišu. O tome će se, kako kaže direktor zavoda Nebojša Stefanović, izjašnjavati kada plan bude na javnom uvidu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik