Mere za smanjenje direktnog zagađenja vazduha u evropskim gradovima izazvanog emisijom izduvnih gasova obuhvataju i uvođenje taksi vozila na električni pogon. Iako ova vrsta automobila još uvek predstavlja mali procenat u odnosu na ukupan broja vozila, na ulicama evropskih metropola svake godine je sve više električnih taksija. Tako je aerodrom Shiphol u Amsterdamu 2014. angažovao tri taksi kompanije sa preko 100 električnih Tesla S limuzina za prevoz putnika, kao deo strategije za smanjenje zagađenja životne sredine. Ipak, najveći broj električnih taksija u Evropi su vozila japanskog proizvođača Nissan. Trenutno na ulicama evropski gradova putnike prevozi preko 550 Nissanovih elektromobila.
Mere za smanjenje direktnog zagađenja vazduha u evropskim gradovima izazvanog emisijom izduvnih gasova obuhvataju i uvođenje taksi vozila na električni pogon. Iako ova vrsta automobila još uvek predstavlja mali procenat u odnosu na ukupan broja vozila, na ulicama evropskih metropola svake godine je sve više električnih taksija.
Tako je aerodrom Shiphol u Amsterdamu 2014. angažovao tri taksi kompanije sa preko 100 električnih Tesla S limuzina za prevoz putnika, kao deo strategije za smanjenje zagađenja životne sredine.
Ipak, najveći broj električnih taksija u Evropi su vozila japanskog proizvođača Nissan. Trenutno na ulicama evropski gradova putnike prevozi preko 550 Nissanovih elektromobila.
Na prvi pogled čini da je reč o beznačajnom broju vozila kada se zna da u svakom veliikom evropskom gradu u proseku saobraća na hiljade taksija, i stotine hiljada putničkih automobila.
Međutim, s obzirom da taksi vozila dnevno prelaze znatno veći broj kilometara u poređenju sa privatnim automobilima, svaki novi električni taksi na ulicama je dobrodošao.
Samo tokom 2015, Nissan je u Evropi isporučio preko 100 elektromobila koji se koriste u taksi službama.
Od ukupno 550 električnih taksi vozila japanskog proizvođača, najviše ih je u Holandiji (194) i Ujedinjenom Kraljevstvu (134).
Iako postoji mišljenje da je u istočnoevropskim zemljama ekološka svest na nižem nivou, Estonija je nabavila 74 električna taksija marke Nissan, a Mađarska 68.
Japanski proizvođač nudi dva modela sa električnim pogonom - najprodavaniji svetski elektromobil, Leaf, i mini-van e-NM200.
Flota jednog taksi udruženje iz Mađarske sastoji se isključivo od vozila Nissan Leaf, a sa autonomijom od oko 200 km, baterije je najčešće dovoljno dopuniti samo jedanput tokom smene.
Istovremeno, zahvaljujući odstustvu buke motora i klasičnog manuelnog menjača, vožnja taksija je manje naporna za vozača, a ugodnija za putnike.
Osim manjeg zagađenja u gradskim sredinama, električni taksi automobili su jeftiniji za vožnju, Na primer, kilometar vožnje električnog vozila jednu taksi kompaniju u Engleskoj košta svega 0,03 evra, a ovi automobili su i jeftiniji za održavanje.
Što se tiče veka trajanja baterije, taksi udruženje iz Estonije koje koristi Nissan Leaf tvrdi da su njihova vozila prešla u proseku preko 218.000 km sa originalnim baterijama.
Nissan Leaf je najtiražniji električni automobil na svetu sa više od 195.000 prodatih primeraka. U septembru je predstavljena unapređena verzija ovog automobila sa baterijama koje imaju i do 25% veću automoniju u vožnji nego ranije.
Gde je u svemu tome danas Srbija? S obzirom na neodstatak infrastrukture i državnih podsticaja koji bi doprineli da nabavne cene elektromobila budu niže od tržišnih, čini se da još dugo nećemo videti električna taksi vozila na ulicama naših gradova.
Ipak, kada je u pitanju javni prevoz, izgleda da će se uskoro krenuti sa mrtve tačke. Gradske vlasti najavile su da će Beograd polovinom 2016. dobiti prvih pet autobusa na električni pogon.