Kamatne stope na štednju sve su niže i svi su izgledi da će se i dalje smanjivati. Ivica Smolić, predsednik Izvršnog odbora Komercijalne banke, kaže da se kamatne stope na štednju u Srbiji snižavaju i da će nastaviti da se približavaju onima koje su u Evropi. To je trend koji je dobio na intenzitetu u poslednjih godinu i po dana. Razlog je jednostavan, banke imaju dovoljno novca. Trenutno je oročeno oko 8,5 milijardi evra, a skoro 97 odsto su devizni depoziti. U Srbiji se dinar troši, a evro štedi. Ranije procene i nagađanja oko novca u slamaricama verovatno gube smisao. Primetna je situacija da se štediše sele iz jedne banke do druge, ne zato što su motivisane visinom kamatnih stopa već sigurnošću uloga, ističe Smolić. Za poslednjih 18 meseci banke su više puta smanjivale kamatne stope na štednju, tako da se i sada građani opredeljuju za duže rokove oročenja, jer se očekuje dalji pad stopa. A samo pre tri i po godine štediše su mogle za depozite oročene na 12 meseci da zarade pet-šest odsto godišnje, a pre krize i sedam, pa i čak i osam odsto.
Kamatne stope na štednju sve su niže i svi su izgledi da će se i dalje smanjivati.
Ivica Smolić, predsednik Izvršnog odbora Komercijalne banke, za “Blic” kaže da se kamatne stope na štednju u Srbiji snižavaju i da će nastaviti da se približavaju onima koje su u Evropi. To je trend koji je dobio na intenzitetu u poslednjih godinu i po dana. Razlog je jednostavan, banke imaju dovoljno novca. Trenutno je oročeno oko 8,5 milijardi evra, a skoro 97 odsto su devizni depoziti. U Srbiji se dinar troši, a evro štedi.
- Ranije procene i nagađanja oko novca u slamaricama verovatno gube smisao. Primetna je situacija da se štediše sele iz jedne banke do druge, ne zato što su motivisane visinom kamatnih stopa već sigurnošću uloga - ističe Smolić.
Za poslednjih 18 meseci banke su više puta smanjivale kamatne stope na štednju, tako da se i sada građani opredeljuju za duže rokove oročenja, jer se očekuje dalji pad stopa. A samo pre tri i po godine štediše su mogle za depozite oročene na 12 meseci da zarade pet-šest odsto godišnje, a pre krize i sedam, pa i čak i osam odsto.
- Kamatne stope smanjile su se za 3,5 godine 55 odsto, dok se štednja uvećala za 20 odsto. Ni ove godine, kao ni nekoliko prethodnih, neće biti posebnih ponuda stimulativnih kamatnih stopa za Nedelju štednje, a taj pojam ćemo za godinu-dve u potpunosti zaboraviti - kaže Smolić.
Da bi građani trebalo da zaborave na veće kamate za Nedelju i Mesec štednje, smatra i Goran Pitić, predsednik Upravnog odbora Sosijete ženeral banke.
- Štediše ne bi trebalo da očekuju iznenađenja, a trend snižavanja kamatnih stopa obeležiće i narednu godinu, pa i dve pred nama - kaže za “Blic” Pitić.
On navodi da je finansijsko tržište sazrelo, kao i da finansijski sistem ne može da istrpi trošak kapitala i rizike koji se povezani sa nivoom aktivnosti privrede, tako da banke ne mogu da plaćaju visoke kamate.