Keš ili kartice?

Bez autora
Jul 10 2011

Deset godina od kada je ponovo uvedena najefikasnija zamena za gotovinu, građani Srbije imaju pet miliona platnih kartica. Iako se definitivno više troši preko kartica nego kada imate gotovinu, brojne su prednosti tog vida plaćanja. Plaćajući karticama, naši državljani su u inostranstvu prošle godine potrošili 900 miliona evra. Ove godine, procene su da će ta suma premašiti milijardu, zbog čega banke klijentima savetuju da se pre puta informišu o pogodnostima koje donose pojedine vrste kartica i merama zaštite od zloupotreba. Srđan Belić iz "Erste banke" ne preporučuje podizanje više malih iznosa na bankomatima koji nisu iz grupe banke koja je izdala karticu, da se ne bi obračunavala provizija na više transakcija. Dakle, pre puta raspitajte se za koje kartice se ne naplaćuje provizija za usluge u hotelima, restoranima ili pos automatima. Provizija za podizanje gotovine uvek je veća ako to radite preko kreditnih, a ne deviznih kartica.

Keš ili kartice?Procene su da će srpski državljani, plaćajući karticama u inostranstvu, potrošiti više od milijardu evra. Zato banke klijentima savetuju da se pre puta informišu o pogodnostima koje donose pojedine vrste kartica i merama zaštite od zloupotreba.

Deset godina od kada je ponovo uvedena najefikasnija zamena za gotovinu, građani Srbije imaju pet miliona platnih kartica. Iako se definitivno više troši preko kartica nego kada imate gotovinu, brojne su prednosti tog vida plaćanja.

Plaćajući karticama, naši državljani su u inostranstvu prošle godine potrošili 900 miliona evra. Ove godine, procene su da će ta suma premašiti milijardu, zbog čega banke klijentima savetuju da se pre puta informišu o pogodnostima koje donose pojedine vrste kartica i merama zaštite od zloupotreba

Srđan Belić iz "Erste banke" ne preporučuje podizanje više malih iznosa na bankomatima koji nisu iz grupe banke koja je izdala karticu, da se ne bi obračunavala provizija na više transakcija.

Dakle, pre puta raspitajte se za koje kartice se ne naplaćuje provizija za usluge u hotelima, restoranima ili pos automatima.

Provizija za podizanje gotovine uvek je veća ako to radite preko kreditnih, a ne deviznih kartica.

Neke banke u svojim filijalama u zemljama u okruženju, poput Grčke, Crne gore i Hrvatske, ne naplaćuju proviziju na svojim bankomatima.

Kada je reč o sigurnosti, možda je bolje da nosite karticu koja ima čip, a ne onu koja ima samo magnetni zapis i pokušajte da zapamtite šifru. Takođe, pre polaska na put u mobilni telefon ukucajte broj banke jer u slučaju gubitka ili zloupotreba i sekunde mogu da budu dragocene.

Takođe, ne prihvatajte ničiju pomoć, ako niste sigurni kako se bankomat koristi. "Glavni problem kod korišćenja bankomata u inostranstvu je što nije na srpskom jeziku. Ako vam neko ponudi pomoć odbijte je, jer je najčešće reč o nekoj prevari", rekao je Dušan Uzelac, direktor sajta Kamatica.

Ove godine banke posebno vrednuju kreditnu moć klijenta, pa se može očekivati povećanje limita za potrošnju preko kreditnih kartica.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik