Koliko vrijedi naša, a koliko satnica u Evropi?

Bez autora
May 20 2015

Ukoliko se pitate zbog čega svaki put zarađenu platu potrošite desetak dana nakon što je dobijete, dovoljno je da uporedite vrijednost naših zarada sa ličnim dohocima u zemljama Evropske unije. Prosječna neto plata u BiH "teška" je oko 830 maraka, a time satnica iznosi 4,90 KM, što je znatno niže od evropske "sredine". Istina, u većini država EU su, u poređenju sa BiH, troškovi života veći, ali isto tako treba uzeti u obzir da je ovdje rijetkost, a kod njih pravilo da u jednom domaćinstvu radi više članova. U udruženjima za zaštitu potrošača ističu da je već odavno poznato da građane BiH muči besparica i čude se kako uopšte spajaju kraj s krajem. Jaz između nas i država EU je jako veliki, a prisutna je i ogromna razlika kod nas kad posmatramo plate u javnom sektoru, te privatnom. Sigurno je da veliki dio građana koji radi teško živi. A najveći problem u državi je nezaposlenost jer je onih koji ne rade mnogo, ističe Dušan Srdić, predsjednik Udruženje potrošača "Reakcija" Banjaluka...

Ukoliko se pitate zbog čega svaki put zarađenu platu potrošite desetak dana nakon što je dobijete, dovoljno je da uporedite vrijednost naših zarada sa ličnim dohocima u zemljama Evropske unije.

Prosječna neto plata u BiH "teška" je oko 830 maraka, a time satnica iznosi 4,90 KM, što je znatno niže od evropske "sredine".

Istina, u većini država EU su, u poređenju sa BiH, troškovi života veći, ali isto tako treba uzeti u obzir da je ovdje rijetkost, a kod njih pravilo da u jednom domaćinstvu radi više članova.

U udruženjima za zaštitu potrošača ističu da je već odavno poznato da građane BiH muči besparica i čude se kako uopšte spajaju kraj s krajem.

"Jaz između nas i država EU je jako veliki, a prisutna je i ogromna razlika kod nas kad posmatramo plate u javnom sektoru, te privatnom. Sigurno je da veliki dio građana koji radi teško živi. A najveći problem u državi je nezaposlenost jer je onih koji ne rade mnogo", ističe Dušan Srdić, predsjednik Udruženje potrošača "Reakcija" Banjaluka.

Ova naša analiza, prema riječima Dragane Vrabičić, predsjednice Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS, pokazuje u kolikoj krizi živimo.

"Kad pogledamo ovo poređenje, u smislu koliko treba da radimo za kilogram mesa, a koliko drugi, to samo po sebi mnogo govori. O kupovini laptopa i ostalih tehničkih stvari suvišno je i govoriti. Osim toga, kako živimo pokazuju i naše niske plate", navodi Vrabičićeva.

A koliko su nam plate niske lako je zaključiti poređenjem iznosa koji nam, u prosjeku, liježe na tekući račun, sa troškovima života. Prosječna plata nam je, kao što smo naveli, oko 830 KM, a sindikalna potrošačka korpa košta čak 1.860 maraka.

BROJKE
Koliko iznosi satnica (u KM)
Njemačka - 34
Francuska - 33,6
Austrija - 32,6
Italija    - 31,5
Grčka - 16,7
BiH - 4,9

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik