Korišćenje fosilnih goriva i novih tehnologija na odgovoran način

Bez autora
Nov 12 2015

Ministar rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Aleksandar Antić izjavio je danas da naša zemlja čini sve kako bi se uključila u praćenje savremenih tehnologija koje doprinose očuvanju životne sredine i smanjenju emisije štetnih gasova. Antić je na skupu "CO2 – mogućnosti prikupljanja, korišćenja i skladištenja" (CCUS) istakao da bi u prvi plan trebalo staviti odgovoran odnos prema životnoj sredini u smislu korišćenja fosilnih goriva i novih tehnologija koje treba da smanje emisiju ugljen-dioksida. Naša zemlja je, kako je podsetio, prošla ozbiljan put kako bi se našla među 24 države u svetu koje su deo tima koji treba da obezbedi da se fosilna goriva koriste na odgovoran način. Srbija, kao mala zemlja, ima izuzetno značajne resurse uglja i mora pronaći način kako bi se oni do kraja iskoristili, objasnio je ministar. On je najavio da će se ubuduće primenjivati najsavremenije tehnologije koje treba da štite životnu sredinu, i istakao da je reč o projektima koji se nalaze u pilot fazi.

Ministar rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Aleksandar Antić izjavio je danas da naša zemlja čini sve kako bi se uključila u praćenje savremenih tehnologija koje doprinose očuvanju životne sredine i smanjenju emisije štetnih gasova.

Antić je na skupu "CO2 – mogućnosti prikupljanja, korišćenja i skladištenja" (CCUS) istakao da bi u prvi plan trebalo staviti odgovoran odnos prema životnoj sredini u smislu korišćenja fosilnih goriva i novih tehnologija koje treba da smanje emisiju ugljen-dioksida.

Naša zemlja je, kako je podsetio, prošla ozbiljan put kako bi se našla među 24 države u svetu koje su deo tima koji treba da obezbedi da se fosilna goriva koriste na odgovoran način.

Srbija, kao mala zemlja, ima izuzetno značajne resurse uglja i mora pronaći način kako bi se oni do kraja iskoristili, objasnio je ministar.

On je najavio da će se ubuduće primenjivati najsavremenije tehnologije koje treba da štite životnu sredinu, i istakao da je reč o projektima koji se nalaze u pilot fazi.

Na današnjem skupu, fokus je bio na ključnim izazovima u tehnologiji prikupljanja i skladištenja ugljenika, kao i načinima na koje CCUS može da zadovolji ekonomske, energetske i bezbednosne prioritete u Srbiji, ali i u regionu.

Takođe, ukazano je i na razvoj modernih tehnologija za CCUS, koje predstavljaju vodeću mogućnost za sve zemlje koje žele da nastave korišćenje sopstvenih rezervi uglja za proizvodnju električne energije i industrijsku proizvodnju, ali bez štetnog uticaja na životnu sredinu.

Pored predstavnika Ministarstva rudarstva i energetike, na skupu su učestvovali i predstavnici EPS-a, NIS-a, Srbijagasa, AERS-a, Rudarsko-geološkog fakulteta i Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Doprinos radu pružili su i predstavnici stranih institucija - North American Carbon Capture and Storage, US Department of energy, University of Bergen, Bellona Europa, Global CCUS Institue, Rice University, ambasada Kanade, Švedske, Norveške i Nemačke, kao i predstavnici SAD, Finske, Danske, Bugarske i drugih zemalja i Delegacije EU u Srbiji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik