Kreditu nova tarifa

Bez autora
Dec 15 2011

Primena zakona o zaštiti korisnika usluga donela je u ponudu većine banaka - poskupljenje kredita. Posebno su povećani troškovi uzimanja gotovinskih kredita indeksiranih u evrima. Tako sada kamata na ove zajmove premašuje i 27 odsto godišnje. Keš pozajmice u dinarima su jeftinije i kamata iznosi od 20 do 23 odsto godišnje. Ali, kako kažu bankari - nisu povećane same kamate, već su u okviru ukupne cene pozajmica iskazani svi troškovi. Tako je nominalna kamata, na primer, 15 odsto, a efektivna 27,50 odsto. Troškovi koji prate dinarske gotovinske kredite su manji, pa je i krajnja kamata niža. Kamate su u delu banaka pristupačnije, ali, ipak, ni u jednoj nije velika razlika između cene kredita u evrima i one u dinarima. Na gotovo izjednačavanje kamata u evrima i dinarima, kako kažu, bankari su se odlučili, jer smatraju da građani treba da se zaštite od valutnog rizika koji nosi svako zaduživanje u valutu u kojoj se ne prima plata. Tako na primer, ukoliko se građanin odluči za gotovinski kredit u evrima od 5.000 evra sa rokom otplate od 60 meseci potrebno je da položi depozit od 1.500 evra. Kamata iznosi 27,50 odsto godišnje, a rata 125,50 evra.

Kreditu nova tarifaPrimena zakona o zaštiti korisnika usluga donela je u ponudu većine banaka - poskupljenje kredita.

Posebno su povećani troškovi uzimanja gotovinskih kredita indeksiranih u evrima. Tako sada kamata na ove zajmove premašuje i 27 odsto godišnje. Keš pozajmice u dinarima su jeftinije i kamata iznosi od 20 do 23 odsto godišnje. Ali, kako kažu bankari - nisu povećane same kamate, već su u okviru ukupne cene pozajmica iskazani svi troškovi. Tako je nominalna kamata, na primer, 15 odsto, a efektivna 27,50 odsto. Troškovi koji prate dinarske gotovinske kredite su manji, pa je i krajnja kamata niža.

Kamate su u delu banaka pristupačnije, ali, ipak, ni u jednoj nije velika razlika između cene kredita u evrima i one u dinarima.

Na gotovo izjednačavanje kamata u evrima i dinarima, kako kažu, bankari su se odlučili, jer smatraju da građani treba da se zaštite od valutnog rizika koji nosi svako zaduživanje u valutu u kojoj se ne prima plata.

Tako na primer, ukoliko se građanin odluči za gotovinski kredit u evrima od 5.000 evra sa rokom otplate od 60 meseci potrebno je da položi depozit od 1.500 evra. Kamata iznosi 27,50 odsto godišnje, a rata 125,50 evra.

Ako klijent izabere dinarski nenamenski zajam od 500.000 dinara, sa rokom otplate od 60 meseci i kamatom od 22,88 odsto, izdvajaće mesečno 13.189,18 dinara.

Svi troškovi

Sada banke u okviru efektivne kamatne stope moraju da iskažu sve troškove kredite, od obrade zahteva do životnog osiguranja. Takođe, sve više banaka i za gotovinske kredite zahteva životno osiguranje, koje se zavisno od iznosa zajma kreće od 30 evra pa naviše.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik